Nemrégiben publikálták az ötödik magyarországi nagymintás ifjúságkutatás, a Magyar Ifjúság Kutatás 2016 eredményeit tartalmazó összefoglalót. A kutatás, amelyet az Új Nemzedék Központ Nonprofit Kft. megbízásából a Társadalomkutató Kft. készített, 8 ezer fős reprezentatív mintán keresztül gyűjtött adatokat a megközelítőleg 1,7 milliós célcsoportról, amelybe a 15 és 29 év közötti magyar állampolgárok tartoznak.
A pohár fenekére néznek
A minden negyedik évben elvégzett adatfelvétel során először tavaly fordult elő, hogy 1 százalékot sem ért el azon válaszadók aránya, akik naponta isznak alkoholt . Legtöbben csak havonta vagy annál is ritkábban, azaz alkalomszerűen javítanak így a hangulatukon, van ugyanakkor egy 11 százalékot kitevő csoport, amely hetente legalább egyszer a pohár után nyúl. Ez közel kétszázezer magyar fiatalt jelent.
Dacára annak, hogy az 1997. évi fogyasztóvédelmi törvény értelmében tilos fiatalkorúak, azaz 18. életévüket be nem töltött személyek számára alkoholtartalmú italt értékesíteni, illetve kiszolgálni, saját bevallásuk szerint a 15-19 évesek 20 százaléka fogyaszt legalább havonta ilyesmit. Ebbe a korcsoportba több mint félmillióan tartoznak, azaz több tízezer tinédzser iszik úgy alkoholt havi rendszerességgel, hogy nem is juthatna hozzá legálisan.
Naponta rágyújtanak
Némi eltéréssel, de hasonló a törvényi szabályozás és a valóság közötti kapcsolat a dohányzásnál is. A 15-19 éves generáció harmada gyújtott rá a 2016-os évben, 13 százalék minden nap. Arányosan levetítve ezek a számok azt mutatják, hogy akár tízezres nagyságrendben lehetnek a fiatalok, akik valamilyen forrásból törvényellenesen jutnak hozzá mindennapi cigarettájukhoz.
A teljes mintát figyelembe véve elmondható, hogy a lányok és nők körében kevésbé népszerű a dohányzás , hiszen csupán 17 százalékuk füstöl naponta, míg a fiúk/férfiak közül minden harmadik válaszadóra ez a rendszeresség jellemző. Jelentős eltérés van az iskolai végzettségben is, hiszen a legfeljebb alapfokú végzettséggel rendelkezők között majdnem kétszer többen vannak a minden áldott nap rágyújtók, mint a felsőfokú végzettségűek között.
Riasztó a drogok hozzáférhetősége
A kábítószerek megítélése még az alkoholénál és a dohányzásénál is letisztultabb, elvégre Magyarországon mind a drog kereskedelme, mind birtoklása szabadságvesztést von maga után. Ennek ellenére a hazai fiatalok 37 százalékának van olyan ismerőse, barátja, aki fogyasztott tiltott szert a tavalyi évben, valamint 36 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy könnyen hozzá is tudna jutni valamilyen kábítószerhez. Érdekesség, hogy legnagyobb arányban a budapesti fiatalok válaszoltak úgy, hogy nehezen tudnának drogot szerezni.