Bár az állattartás lelki egészségünknek kimondottan jót tehet, számos veszélye is van annak, ha egy fedél alatt élünk négylábú társainkkal. A legtöbb fertőző macskabetegség csak a macskákat érinti, ám az úgynevezett zoonotikus betegség átterjedhet az emberekre, például a fertőzött állat széklete és nyála, vagy fertőzött bolha és kullancs csípése útján. A legújabb kutatások szerint a macskatartókat az Alzheimer-kór kialakulása is jobban veszélyezteti.
A terhes nők vannak a legnagyobb veszélyben
Ennek oka pedig a Toxoplasma gondii nevű egysejtű parazita, amely többek között a macskák székletéből juthat az emberi szervezetbe. Rendkívül elterjedt, világszerte minden harmadik ember megfertőződik vele életében. A legtöbb esetben nem okoz panaszokat, néha azonban influenzaszerű tünetekkel jelentkezhet, károsíthatja a szívet, a májat és a szemet is, illetve agyvelőgyulladáshoz, illetve különféle neurológiai betegségekhez vezethet. A legújabb kutatások azt igazolták, hogy az Alzheimer-kór kialakulását is elősegíti ez a parazita.
Az Alzheimer-típusú elbutulás igen gyakori betegség - világszerte körülbelül 18 millió embert érint. A betegség pontos oka ma még ismeretlen, a genetikai eltérések mellett bizonyos betegségek, fertőzések is elősegíthetik a kialakulását. A betegek eleinte csak feledékenynek tűnnek, de az első gondolkodásbeli zavarok már 40 éves kor körül is jelentkezhetnek, a betegség előrehaladtával pedig a tünetek súlyosbodnak.
Az iráni Lorestan Egyetem kutatói egérkísérletekben vizsgálták a parazita agyra gyakorolt hatásait. Mint kiderült, a fertőzés megváltoztatta az agyban zajló kémiai folyamatokat, és az egerek egy csoportjánál az Alzheimerhez hasonló, szellemi hanyatlási folyamat jeleit tapasztalták.
A Journal of Parasitology nevű szaklap szerkesztője, Michael Sukhdeo szerint az eredmények komoly összefüggést sejtetnek a Toxoplasma gondii-fertőzés és az Alzheimer kialakulása között. Szerinte a parazita legfőképp a terhes nőket veszélyeztetheti, akik a gyermeküknek is továbbadhatják a fertőzést. A fertőzött csecsemők születéskor nem feltétlenül mutatnak tüneteket, idősebb korukban azonban vakság vagy szellemi fogyatékosság alakulhat ki náluk. Az emberi toxoplazmózis fertőzést több gyógyszer kombinációjával kezelik, de a parazita végleg megmaradhat a szöveti sejtekben.
Forrás: Daily Mail Online