Égésre nem szabad olajat kenni
Semmi olajos vagy zsíros szerrel, krémmel ne kezeljünk égést, mivel filmréteget képez a bőrön, és nem engedi gyógyulni. Az égett felületet hideg vízben áztassuk negyed órán át, majd hagyjuk a sebet száradni, és csak másnap kezdjük kezelni speciális szerrel.
Ha valaki balesetet szenved, azonnal le kell húzni az útról
Semmiképpen se tegyünk ilyesmit, különösen, ha az illető sérülései láthatóan súlyosak, vagy eszméletlen! Ha ugyanis megsérült a gerince , egy rossz mozdulattól örökre le is bénulhat. Azonnal hívjunk mentőt, és próbáljuk meg a közeléből elterelni a forgalmat, majd tegyük stabil oldalfekvésbe, és maradjunk mellette.
Rögzítőkötéshez egyenesítsük ki a törésgyanús végtagot
Soha ne tegyünk ilyet. A lényeg, hogy a töréshez legközelebbi ízület mozgását akadályozzuk meg valamivel, és a végtagot úgy rögzítsük, hogy ne próbáljuk meg kiegyenesíteni.
Az alkohol használható érzéstelenítésre
A sérülteknek soha ne adjunk alkoholt , hogy enyhítsük a fájdalmukat - eszünkbe se jusson ezt átvenni a filmekből. Az alkohol vérhígító hatású, ezért felerősítheti a vérzést, emellett ha később a sérültnek valódi érzéstelenítőt adnak az orvosok, az alkohol gyengítheti a hatásukat, és felesleges méreganyagokat juttat az egyébként is legyengült szervezetbe.
Ha valaki elveszti az eszméletét, gyorsan magához kell téríteni
Az ájulás a test védekező mechanizmusa, és meg kell várni, míg a beteg magától feleszmél - ne pofozgassuk, locsoljuk vízzel, vagy hasonlók. Fektessük le, polcoljuk fel a lábát, és ha 5 perc után sem tér magához, hívjunk mentőt, és fordítsuk az oldalára, nehogy lenyelje a nyelvét.
Forrás: brightside.me