Az Independent brit lap értesülései szerint a téma azért került napirendre a szigetországban, mert egy korábbi angol válogatott labdarúgó családja figyelemfelhívó kampányt kezdeményezett a sporttal kapcsolatos egészségügyi problémákat illetően.
Jeff Astle a 60-70-es években a West Bromwich Albion csapatában játszott. Bár 2002-ben hunyt el, egy patológus idén talált arra utaló bizonyítékot, hogy halálához köze lehetett annak, hogy karrierje során gyakran élt a fejelés módszerével.
Astle családja ezért parlamenti vizsgálatot sürget, miután amerikai kutatók vizsgálatai arra a következtetésre jutottak, hogy egy focilabda ezer alkalommal történő megfejelése "visszafordíthatatlan problémákat" okozhat.
"Magam és kollégáim úgy véljük, hogy a gyerekek számára káros lehet a fejelés" - nyilatkozta Dr. Michael Gray a birminghami egyetem neurológus kutatója. "Ennek két oka van: a nyaki izmok még nem fejlődtek ki teljesen, a másik pedig, hogy a miniatűr agyrázkódást okozhat és egyelőre még azt sem tudjuk pontosan, hogy ez mennyire káros a profi sportolók számára."
A szigetországban egyébként nemrégiben új szabályozást vezettek be labdarúgók fejsérüléseivel kapcsolatban és kiadtak egy oktatófilmet is, amelyben volt és jelenlegi angol focisták szerepelnek.
Egyelőre nem egyértelmű a kapcsolat a fejelés és a hosszú távon jelentkező agykárosodás között, ugyanis azok a játékosok, akiket Astle halála után bevontak egy 10 éves vizsgálatba, nem jutottak el a hivatásos szintig és abbahagyták a focizást.