Sugárvédelmi tanfolyam után vizsgálták az eszközöket
A Péterfy kórház egy hónapja küldte el dolgozóit kötelezettségének eleget téve az időszakos sugárvédelmi tanfolyamra: a képzésen tanultakat néhány traumatológus átültette a gyakorlatba, és átvizsgálták a munkahelyüket - írja a 444.hu . A kórház dolgozói először a legfontosabb védőeszközök, az ólomkötények áteresztőképességét próbálták ki, és meglepő eredményt tapasztaltak. A több helyen berepedezettek, koszlott, foszlott kötények, amelyek rosszul is voltak tárolva, simán áteresztették a sugárzást, amikor a röntgenkészülék alá helyezték ezeket.
A védőfelszerelések ráadásul hiányosak is: nincsen elérhető pajzsmirigy védő, sugárvédelmi szemüveg vagy kesztyű, és sokan saját pénzen vásárolt sugárvédelmi felszereléssel mennek beteget ellátni a műtőbe . Ez azt is jelenti, hogy az operálandó beteg számára sincsen megfelelő védőeszköz, még a gyerekek esetében sem.
Nincs érvényes szabályzat sem
Az intézet orvosai ezután mélyebben beleásták magukat a problémába, és kiderítették azt is, hogy a Péterfy Kórház Manninger Jenő Baleseti Központnak nincsen érvényes és jóváhagyott Munkahelyi Sugárvédelmi Szabályzata jelen pillanatban, és a dokumentumok alapján a legutóbbi érvényes szabályzat lejárt 2017-ben. A hatályos jogszabály szerint pedig ha nincs meg a kötelező és érvényes Munkahelyi Sugárvédelmi Szabályzat, azok a műtétek, amelyek során sugárterhelés léphet fel - tehát amelyekhez röntgent használnak - nem jogszerűek.
A hiányzó védőfelszerelés biztosítása a munkáltató felelőssége, így a pajzsmirigyvédő, az ólomkesztyű, a védőszemüveg és a személyi doziméter is - ez utóbbi az a kis kék eszköz, melyet a röntgenorvosok, asszisztensek bal felső zsebénél gyakran megfigyelhetünk, és amely alkalmas arra, hogy megmutassa a személyt érő sugárterhelést.
Hatósági állásfoglalást kértek
A dolgozók levélben fordultak az igazgatósághoz az ügyben, ahonnan a lényegi kérdéseket elmaszatoló levelet kaptak válaszul. Az igazgatósági válaszlevél után ezért a Péterfy Kórház Manninger Jenő Baleseti Központ dolgozói hatósági állásfoglalásért az Országos Atomenergia Hivatalhoz (OAH) fordultak, mely szervezet meglehetősen szigorú nemzetközi előírások szerint dolgozik. Ez a Baleseti Központ menedzsmentje számára nem jelent jót, hiszen egy, már két éve (a sugártvédelmi szabályzat akkor járt le) törvénytelenül működő kórházat vezet, amit a szabályokat szigorúan értelmezve be kellett volna zárni, hiszen minden egyes esetben illegálisan működik, amikor röntgent használ - tehát minden nap.