A koronavírus-fenyegetettség enyhülésével sokan újra elkezdhetnek bejárni dolgozni. Szakértők szerint ugyanakkor kifejezetten fontos kérdés, hogy milyen módon teszik ezt. A londoni Imperial College és a Cambridge Egyetem kutatói több mint 300 ezer alkalmazott 1991 és 2016 között felvett adatait vetették elemzés alá. A vizsgálat alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a biciklizés, a gyaloglás vagy a vonatozás sokkal kevésbé lehet ártalmas az egészségünkre nézve, mint a személygépjárművel történő munkába járás - olvasható a MedicalNewsToday cikkében.
A számítások szerint a legjobb eredményt elért kerékpározóknál 11 százalékkal kisebb volt a rák kialakulásának kockázata, mint az autósoknál. Emellett 16 százalékkal alacsonyabb volt a daganatos betegségek miatti, 24 százalékkal a szív- és érrendszeri betegségekből adódó, valamint 20 százalékkal a bármilyen okból fakadó korai elhalálozás veszélye. Gyaloglóknál 7 százalékkal bizonyult alacsonyabbnak a rák diagnózisának kockázata a vizsgált időszakban. A vonattal utazók körében 12 százalékkal kisebb volt daganatos betegség kialakulásának rizikója, 21 százalékkal a szív- és érrendszeri betegségek következtében bekövetkező halálé, valamint 10 százalékkal a bármilyen okból bekövetkező halálé az autósokhoz képest.
Érdekesség, hogy a busszal történő munkába járás az autózáshoz mérten nem járt jelentős egészségügyi előnyökkel. Erre a tudósok szerint az lehet az egyik lehetséges magyarázat, hogy míg a buszmegállók sűrűbben helyezkednek el, addig a legközelebbi vasútállomáshoz általában többet kell gyalogolni. A tanulmány adatfelvételének idején egyébként mindössze a munkába járók három százaléka használt kerékpárt a bejáráshoz, 11 százalék gyalogolt, 18 százalék tömegközlekedéssel utazott és 67 százalék vezetett.