A SARS-CoV-2, vagyis az új típusú koronavírus tavaly decemberben kezdett terjedni világszerte, azóta az emberiség egyik legfőbb feladata, hogy megakadályozza, vagy legalábbis lelassítsa a terjedését. Ehhez elengedhetetlen, hogy a szokásosnál jobban odafigyeljünk a higiéniai szabályok betartására, a kezünk, a környezetünk, valamint az általunk használt tárgyak gyakori tisztítására. A többi között körültekintőnek kell lennünk a hulladékok kezelésénél is. Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője a Népszavának úgy nyilatkozott, hogy például az egyszer használatos termékeken megtapadhat a vírus, ami aztán később nagyobb eséllyel fertőz meg valakit. A többször használatos termékek - edények, szatyrok - alapos el- vagy kimosásával ugyanakkor a szennyeződés eltávolítható.
Ne szoruljon háttérbe a környezetvédelmi szemlélet
Mint azt Simon Gergely elmondta, a veszélyhelyzetben nem nőtt a hulladékok mennyisége itthon, csak most a nappali hulladék is jellemzően a háztartásokban és nem az irodákban keletkezik. Ez abból a szempontból pozitív, hogy a lakóövezetekben fejlettebb a szelektív gyűjtés. Arról is beszélt, a gazdasági és életviteli nehézségek ellenére nem szorulhat háttérbe a környezetvédelmi szemlélet , hiszen áttételesen az emberi szennyezés is a vírus elterjedésének egyik oka.
Bár egyre több országban jelent komoly problémát, hogy az utcákon és a vizekben nagy tömegben jelennek meg az eldobált hulladékok - kesztyűből, maszkból például most rengeteget használnak az emberek -, de itthon ilyenről egyelőre nem tudnak.
Fontos a tudatos vásárlás
Az emberek egyébként nemcsak maszkokat, kesztyűket halmoznak fel a járvány nyomán. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleményben írt arról, hogy a fel nem használt és így megromlott, nem tartós termékek rendkívül nagy terhet jelentenek a környezetre, így célszerű alaposan végiggondolni, mit és hogyan használunk fel. Boros Anita, az ITM építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára szerint a mostani időszakban különösen fontos a tudatos vásárlás, amelynek segítségével a szülők felhívhatják a gyerekek figyelmét a szelektív hulladékgyűjtés, a fenntarthatóság, a környezetvédelem vagy épp a kreatív újrahasznosítás fontosságára.
Kihalhatnak Amazónia őslakosai a koronavírus miatt - ha kíváncsi a részletekre, akkor nézze meg a cikket az nlc.hu oldalán .