Még az enyhének titulált koronavírus-fertőzésből sem feltétlenül könnyű kigyógyulni. Az enyhe ugyanis mindenkinek mást jelenthet, ahogy a fertőzésre is - egészségi állapottól és egyéni adottságoktól függően - mindenki másképp reagálhat.
A Sacramentóban praktizáló 65 éves rehabilitációs szakember, Michael Henry szilveszterkor szembesült vele, hogy valami nincs rendben nála - számolt be róla az ABC News. Hidegrázással kezdődött. Abban a reményben, hogy egy forró zuhany majd segít, a férfi beállt a víz alá, de elmondása szerint nem tudta annyira felforrósítani azt, hogy ne fázzon. Éjszaka aztán elkezdett fájni a torka, majd jelentkezett nála a köhögés és a fáradtság is. Pár nappal később nagyon megijedt, mert furcsán kezdett lélegezni. "Olyan érzés volt, mintha szívószálon keresztül szívnám a levegőt" - emlékezett vissza.
Teljesen oltottként, betegen
Az otthon elvégzett antigénteszt megerősítette Henry gyanúját: elkapta a koronavírust. Teljesen oltott volt. A tünetei nem váltak még súlyosabbá, nem került kórházba, de mint mondja, a felépülés egyáltalán nem volt sétagalopp. Holott a tünetei összességében enyhének számítottak. "Az enyhe nem mindig olyan enyhe" - nyilatkozta az ABC Newsnak ezzel kapcsolatban William Schaffer, a Vanderbilt Egyetem professzora. És ha valóban azok, akkor is komolyan kell venni őket. Schaffer felhívta rá a figyelmet, hogy akik koronavírusosan megpróbálják úgy élni a mindennapjaikat, mint máskor - dolgoznak, ügyeket intéznek, mosnak, főznek -, azok hajlamosak túlzásba esni, és saját egészségüket kockáztathatják, ha nem szánnak időt a regenerálódásra.
Sokan járnak hasonló cipőben, mint Michael Henry. Akik megússzák enyhe vagy közepesen súlyos tünetekkel, és otthon küzdenek meg a betegséggel - amelyre viszont nincs egységes gyógymód. Az orvosok általánosságban sok pihenést, bőséges folyadék- és vitaminbevitelt , valamint a kezelőorvossal történő konzultációt követően - amennyiben szükséges - vény nélkül kapható láz- vagy fájdalomcsillapító bevételét javasolják.
"Az enyhe vagy közepesen súlyos betegség kezelése elsősorban a tünetek enyhítésére irányul" - összegezte az ABC News-nak Jay Bhatt belgyógyász. Hozzátette: egyeseknek segíthet, ha nem háton, hanem hason fekszenek, hogy pihenés közben javuljon az oxigénáramlás. Mint mondta, fontos, hogy mindenki tartsa a kapcsolatot kezelőorvosával, különösen, ha a tünetei súlyosbodnak. Az időseknek vagy a különféle alapbetegségekkel küzdőknek - többek között a cukorbetegeknek, asztmásoknak, szív- vagy krónikus tüdőbetegeknek - érdemes azonnal kapcsolatba lépni kezelőorvosukkal, mert a szövődmények szempontjából ők fokozott veszélynek vannak kitéve.