A panaszok jellege és súlyossága nagyban függ magától az ételtől, illetve attól, hogy pontosan milyen kórokozók szaporodtak el benne. Leggyakrabban az alábbi tünetek fordulnak elő:
- hányinger, étvágyvesztés
- hasi görcsök és fájdalom
- hányás
- hasmenés (vízszerű, esetleg véres is lehet)
- láz
- extrém kimerültség, gyengeség
- dehidratációs tünetek (szomjúság, szájkiszáradás, szédülés, ájulás)
A legtöbb esetben az ételmérgezés 2-3 nap alatt elmúlik. Eközben sok folyadék fogyasztásával, pihenéssel, könnyű ételek fogyasztásával kúrálhatjuk a leginkább magunkat. Ha azonban belázasodunk, valamint a láz 24 óra elteltével sem megy le még gyógyszerek hatására sem, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Ételfertőzéshez több tényező is vezethet, így például igen jellemző hiba a nem megfelelő hőmérsékleten tárolás. Különösen a tojást, a tejet és tejtermékeket, valamint a húsféléket kell mindenképpen hűtőben tartani nyáron, ha pedig szaguk vagy állaguk gyanússá válik, semmiképp se együk meg ezeket.
Grillezésnél mindig figyeljünk rá, hogy a megsütött húst ne tegyük vissza arra a tányérra, amelyen előzőleg a nyers húst tartottuk. Mindent alaposan süssünk át - akár húshőmérővel is ellenőrizhetjük, hogy elérte-e az adott étel maghőmérséklete a kellő szintet. A hűtőben tárolt maradékokat is mindig alaposan melegítsük fel fogyasztás előtt.
Utazásnál, kirándulásnál mindig figyeljünk, hogy ne igyunk nyilvános kutakból, sem pedig olyan csapokból, ahol nem javasolják a csapvíz fogyasztását. Legyünk óvatosak a nyers zöldségekkel, gyümölcsökkel, salátákkal is ilyen helyeken, mert a problémás csapvízben mosva ezek is fertőzővé válhatnak.
Forrás: prevention.com