Cyberbullying és szexting
"Az internet rendkívül jó búvóhely, ritka, hogy ezek az esetek kiderülnek. Ez csupán a jéghegy csúcsa" - mondta el az Magyar Nemzetnek Csekeő Borbála, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője. Az alapítvány tapasztalatai szerint az úgynevezett cyberbullying, vagyis az internetes zaklatás, terrorizálás, megfélemlítés, továbbá a szexting, vagyis a szexuális tartalmú, az egyént meztelenül mutató fotók és videók küldése mobiltelefonra vagy e-mail címre is rendkívül aktuális probléma. Hozzátette, a közösségi oldalak zárt csoportjai között valóban akadnak olyanok is, amelyekben az öngyilkosság a vezető téma.
Kitért rá, nehezíti a helyzetet, hogy a fiatalok nincsenek tisztában azzal, hogy bűncselekményt követnek el velük szemben, ráadásul sokszor a korukból fakadó titkolózásuk is akadályozza azt, hogy segítséget kapjanak egy felnőttől. A rendőrség is csak akkor tehet bármit az ügyben, ha a történtek nyilvánosságra kerülnek.
Az empátia hiánya
Agárdi Tamás igazságügyi szakértő, klinikai szakpszichológus szerint az ilyen oldalakat működtető emberek a figyelem középpontjába szeretnének kerülni. Sok ember van manapság, aki szinte a teljes életét az interneten éli, valódi emberi kapcsolatok, interakciók létesítésére pedig nem képesek. Számukra eredményt, sőt, hatalmat jelent, ha a szavukra valaki öngyilkosságot követ el. Másokat nem a sikeréhség vezérel, hanem a szocializáció, ezáltal az empátia hiánya.
A szakember kifejtette, könnyű az olyan fiatalokat manipulálni, akik erősen függnek az internettől azáltal, hogy szociális életük jelentős részét ott élik. Fontos tehát megtanítani a gyerekeknek, hogy milyen veszélyek várnak rájuk a virtuális térben, ha ugyanis ez elmarad, fogékonnyá válhatnak az ilyen oldalakra, hiszen nem érzik azok veszélyét.
Magyarországon a káros, illegális tartalmat a biztonsagosinternet.hu oldalon lehet jelenteni. A Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.-hez tavaly egyébként csaknem ezer bejelentés érkezett különféle problémák (zaklatás, sértő megnyilvánulás, jogsértő tartalom) miatt.
Hány gyereket kezelnek öngyilkossági kísérlet miatt a Heim Pál Gyermekkórházban egyetlen hétvégén? Mit tapasztal a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság a veszélyes vagy sértő oldalak elleni fellépés kapcsán? Az Magyar Nemzet cikkében egyebek mellett erről is szó esik.