Az omikron a gyerekeket sem kíméli

Egyre több gyerek kerül kórházba a koronavírus omikron variánsa által okozott megbetegedés miatt az Egyesült Államokban. Szakemberek szerint aggodalomra ad okot, hogy a vírus gyorsan utat talált a védtelen - védőoltásban még nem részesülő - gyerekekhez.

Az egész világot letaroló omikron variánsnak köszönhetően az elmúlt hetekben a gyermekek körében is jelentősen megugrott a fertőzöttek, ezzel együtt a kórházi kezelésre szorulók száma. Az Egyesült Államokban például december utolsó előtti hetében átlagosan 48 százalékkal emelkedett a COVID-19 okozta megbetegedés miatt kórházi ellátást igénylő gyermekek száma az előző hetihez képest - számolt be róla a CNN.

koronavírus-fertőzés gyerekeknél
A tünetmentesfertőzésnem garancia arra, hogy később nem jelentkezik valamilyen szövődmény. Fotó: Getty Images

A karácsonyi és az újévi családi, baráti összejövetelek után a gyerekek visszatérnek a közösségbe, ami szakemberek szerint aggodalomra ad okot: nem véletlen, hogy az amerikai gyermekkórházakban sűrű januárra készülnek. "Már a delta variáns is több gyereket fertőzött meg, mint a korábbi koronavírus-változatok, az omikron ebből a szempontból még rosszabb" - nyilatkozta a CNN-nek Stanley Spinner, az egyik texasi gyermekkórház alelnöke.

Aggasztónak nevezte, hogy a felnőttekkel ellentétben, "akik közül viszonylag kevesen kerülnek kórházba" az omikron variáns miatt, egyre több az ellátásra szoruló gyerek. "Különösen az öt évesnél fiatalabbak - akiket még nem lehet oltani -, és az idősebb, részben oltott vagy oltatlan gyerekek veszélyeztetettek, jellemzően ők szorulnak kórházi kezelésre" - számolt be tapasztalatairól Spinner. Véleménye szerint egyelőre nincs rá bizonyíték, hogy az omikron variáns súlyosabb megbetegedést okozna a gyerekeknél, mint a korábbi változatok, ám azt sem látja bizonyítottnak, hogy kevésbé súlyos állapotot idéz elő. Kiemelte: a legtöbb hozzájuk bekerülő gyerek súlyos légzési problémákkal küzd, sokuknak légzéstámogatásra van szüksége.

A SARS-CoV-2 vírusnak köszönhetően megtanultuk, hogy az ilyen típusú kórokozók legnagyobb trükkje a mutáció. Átalakulnak, hogy tovább fertőzhessenek. Az omikron variáns ebben minden elődjét kenterbe veri, emiatt hatalmas fenyegetést jelent. De ennél sokkal többet tudunk róla.

Rés a pajzson

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A gyerekek könnyű célpontot jelentenek a vírus számára, az omikron nagyobb közösségeket érint és oly módon, ahogy korábban még nem láttuk. Ez újdonság tavalyhoz képest" - számolt be tapasztalatairól Juan Salazar, a connecticuti Children's Medical Center főorvosa. Jennifer Owensby, a Rutgers Robert Wood Johnson Medical School intenzív osztályának munkatársa pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy ugyan dinamikusan emelkedik a pozitív tesztek aránya a gyerekek körében, ám a kórházba felvett páciensek nem feltétlenül koronavírusos tünetekkel érkeznek. Sokuk egyéb kezelésre vagy vizsgálatra készül és a tesztelés során derül ki, hogy elkapták a koronavírust. Vagyis tünetmentesek , de fertőzöttek és fertőznek. Ugyanerről számolt be Roberta DeBiasi, a washingtoni Children's National Hospital fertőző betegségekkel foglalkozó munkatársa is. A náluk elvégzett koronavírus-tesztek csaknem fele bizonyult pozitívnak, ami jóval magasabb arány, mint a korábbi hullámokban tapasztalt, legfeljebb 17 százalék. "Ez alátámasztja, hogy az omikron nagyon fertőzőképes variáns"- nyilatkozta DeBiasi a CNN-nek. A tesztelés, amiről beszélt, kiterjed a kórházba érkező betegekre - a gyerekekre is -, a személyzetre, valamint a közösségi szűrések eredményét is magába foglalja.

Enyhébb tüneteket okozhat, de hosszú távú hatásai ismeretlenek

A csecsemőktől a tinédzserekig minden korosztály tagjai érintettek lehetnek, és ugyan a tünetek - az orrfolyás, a köhögés, a láz, a kimerültség - sok esetben enyhék lehetnek, a hosszú távú következmények, szövődmények nem mindenkit kerülnek el - hívta fel a figyelmet a fertőzés okozta lehetséges veszélyekre Owensby, aki különösen a gyerekeket érintő sokszervi gyulladást tartja aggasztónak. "Ez leggyakrabban nyolc-tíz héttel a koronavírus-fertőzés után jelentkezik, jellemzően olyan gyerekeknél, akiknek nem volt alapbetegségük és akiknél nem okozott súlyos megbetegedést a vírus. Többségük tünetmentesen vészelte át a fertőzést, mégis súlyos betegek lesznek" - tette hozzá.

Roberta DeBiasi szerint egyelőre nincs jele annak, hogy megugrott volna a sokszervi gyulladásos esetek száma, de erre egyelőre nem is számítanak, mert az omikron variáns megjelenése óta - amit egy november közepén vett mintából mutattak ki először Dél-Afrikában - még nem telt el sok idő. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) eddig 5973 sokszervi gyulladásos esetről számolt be, közülük 52 gyermek halt meg. Szakemberek nem győzik hangsúlyozni: a gyerekek oltása ugyanolyan fontos, mint a felnőtteké. Erre az 5 évesnél idősebbek estében decembertől már Magyarországon is lehetőség van .

Egyre több adat igazolja, hogy az omikron szélsebesen szorítja ki a koronavírus eddig uralkodó delta változatát: a Neumann Labs diagnosztikai magánlaboratórium közlése szerint a legutóbbi eredmények alapján már a pozitív tesztek 78 százaléka volt omikronos.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.