Idén júniusban már két ismert híresség, Kate Spade divattervező és Anthony Bourdain sztárséf öngyilkossága is bejárta a világsajtót. Róluk olvasva biztosan sokakban felmerül a kérdés, hogy megelőzhető lett volna-e a tragédia, illetve hogy mit tehet az ember, ha úgy érzi: környezetében valaki azon gondolkozik, hogy önkezével vet véget az életének.
"Gyakran nem fektetünk elég energiát abba, hogy ott legyünk, ha valamelyik szerettünknek szüksége van ránk, még akkor sem, ha észrevesszük, hogy valami nincs rendben vele" - mutatott rá Nadine Kasloe, az Amerikai Pszichológiai társaság korábbi elnöke. A szakember szerint az emberek többsége attól tart, hogy ha valakivel, akinél szuicid hajlamot gyanít, az öngyilkosságról kezd beszélgetni, akkor csak ront a helyzeten. A valóság azonban az, hogy ilyenkor az illető tudja, hogy komolyan vesszük a problémáját, emiatt pedig úgy érzi, van kihez fordulnia segítségért.
De hogyan állapíthatjuk meg, hogy valaki valóban segítségre szorul? Dr. Jeffery Lieberman pszichiáter szerint ha a környezetünkben valaki depressziós, érdektelenné, kívülállóvá válik, illetve baljós hangvételben kommunikál, akkor fennállhat az öngyilkosság veszélye. Az ilyesmi általában nem egyik pillanatról a másikra történik, hanem egy hosszabb folyamat kifejleteként. Éppen ezért nem lehet kijelenteni, hogy az öngyilkosság megakadályozhatatlan lenne.
Az öngyilkosságnak általában nem egyetlen konkrét oka van. A mentális egészséggel kapcsolatos problémák rizikófaktornak számítanak, de az öngyilkosok felénél egyáltalán nem diagnosztizáltak ilyet. Vannak más tényezők, mint a tragikus életesemények, a fokozott stressz, a drogfüggőség vagy az alkoholfüggőség, amely helyzetekben az embereknek segítségre, türelemre van szükségük.
Ilyenkor egyszerűen le kell velük ülni beszélgetni - mindenképpen személyesen, mivel vannak olyan nonverbális jelek, amelyek például telefonon vagy írásban nem válnak nyilvánvalóvá. Ha pedig valaki az ismeretségi, családi körünkből öngyilkos lesz, fontos a trauma közös feldolgozása és az állandó kapcsolattartás, mivel az öngyilkosság "fertőző", azaz az öngyilkossági hajlam magasabb egy korábban öngyilkosságot elkövető ember környezetében élőknél.
Forrás: time.com