A rokonok közötti házasodás elsősorban az ókori uralkodóházakban, illetve a középkori dinasztiákban volt megszokott, úgy vélték ugyanis, hogy a "tiszta vérvonal" csak ilyen módon őrizhető meg. A családban felhalmozódó genetikai problémák miatt azonban az utódok között egyre több született valamilyen testi vagy szellemi fogyatékossággal, a vérfertőzés ugyanis felerősíti a már családunkban lévő genetikai hibák hatásait. Ma már az édestestvérek közötti házasságot gyakorlatilag minden országban tiltják, míg az unokatestvérek jogszerűen összeköthetik az életüket akár itt, Magyarországon is. A legújabb kutatások alapján viszont ez sem veszélytelen.
Duplájára nő az életveszélyes rendellenességek veszélye
A világon minden tizedik gyermek születik olyan szülőktől, akik legalább másod-unokatestvéri vagy annál is közelebbi rokonságban vannak egymással. A Belfast Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy milyen módon befolyásolja ez az utódok egészségi állapotát. Közel 364 ezer férfi és nő egészségügyi adatait vizsgálták meg, mindegyikük Észak-Írországban született 1971 és 1986 között. Az adatok összesítése során a kartonokat aszerint rendezték, hogy szüleik rokonságban álltak-e egymással. Kíváncsiak voltak, hogy bizonyos betegségek előfordulása mennyivel nőtt meg ezen párok utódainál.
Annak esélye, hogy egy embernél élete során kialakuljon a skizofrénia, nagyjából 0,3-0,66 százalék. A közös genetikai háttér miatt ennek a kockázata megduplázódik az unokatestvérek kapcsolatából született gyermeknél 0,6-1,32 százalékra. A depresszió kialakulásának jóval nagyobb, közel tíz százalékos esélye van egy átlagos embernél is, a kutatás szerint az első unokatestvérek utódainál pedig már háromszor akkora, közel harminc százalékos az előfordulása. Az is kiderült, hogy az első unokatestvérek gyermekei között duplájára nőtt az életveszélyes születési rendellenességek előfordulása. Szintén jelentősen nőtt többféle szív- és tüdőbetegség, illetve a Down-szindróma előfordulásának aránya is.
Forrás: Daily Mail