14 éven át ellenőrizték Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai, hogy a kereskedelmi forgalomban lévő bontatlan, illetve az ételfertőzés vagy ételmérgezés gyanú kapcsán beküldött, bontott fertőtlenítőszerek valóban bírnak-e baktericid (baktériumölő) és fungicid (gombaölő) hatással. Ezek a tulajdonságok ugyanis élelmiszerbiztonsági követelmények az élelmiszer-előállítás területén alkalmazott fertőtlenítőszerekkel szemben. Mint kiderült, a vizsgált szerek nagy részének hatékonysága és minősége jelentősen kifogásolható – számolt be róla a Laboratorium.hu cikke.
Mi állhat a problémák hátterében?
A fertőtlenítő szerek szennyezettsége részben a nem megfelelő gyártástechnológia, részben pedig a felhasználás során szennyezett flakonba történő utántöltés számlájára írható. A fertőtlenítőszerek nem megfelelő hatásspektrumát pedig egyebek mellett a hatóanyag-kombináció, az alkalmazási koncentráció és behatási idő rossz megválasztása válthatja ki, de befolyásolhatja a hőmérséklet és a fertőtlenítendő felület szervesanyag-terhelése is.
Legyünk körültekintőek!
Környezetünk tisztasága és a biztonságunk érdekében fontos, hogy mindig olvassuk el a fertőtlenítőszerek csomagolásán feltüntetett tárolási feltételeket és a szerint járjunk el. Ne feledkezzünk meg a hígítási szabályok és a használati utasítások betartásáról sem!