Ahogy korábban már a HáziPatika.com is megírta, világszerte antibiotikumokkal telítettek a folyók. A szennyezés mértéke egyes esetekben akár háromszázszorosan is meghaladhatja a egészségügyi határértéket. Európában a Duna a legszennyezettebb.
Az emberre közvetlenül nem veszélyes
A vizek kémiai szennyezése az egyik legfontosabb mutatója a felszíni és felszín alatti vizek állapotának. A Dunában kimutatott mennyiségek azonban a WWF (Természetvédelmi Világalap) szerint nagyon kicsik, ráadásul ausztriai mintavételi helyekről származnak. Az antibiotikumok jelenléte Verő szerint tehát nem jelent komoly fenyegetést a lakosságra, például a folyóban fürdőzőkre - hozzájárulhat azonban az egyre jobban fenyegető antibiotikumrezisztencia fokozódásához.
Több ember halhat majd meg baktériumok miatt, mint rákban
Az antibiotikumos vízszennyezés kulcsfontosságú szerepet játszik a baktériumok rezisztenciájának kialakulásában. Világszerte évente 700 ezer ember, ebből 25 ezer EU-s állampolgár hal meg antimikrobiális rezisztencia, azaz antibiotikumoknak és más gyógyszereknek ellenálló baktériumok, paraziták, vírusok és gombák okozta megbetegedések miatt - írja az infostart.hu .
Előrejelzések szerint , 2050-re többen halnak meg ilyen szuperkórokozók miatt, mint rákban. A vizek antibiotikum-szennyezettségét vizsgáló kutatás során egyébként Afrikában a folyószakaszok 35 százalékán mértek olyan magas antibiotikum-koncentrációt, amely már meghaladja a biztonságos határértéket, Ázsiában ez az arány 23 százalék, Észak-Amerikában 15, Európában pedig 8 százalék. Ugyanakkor az európai folyók közül a Dunában mutatták ki a legnagyobb mennyiségben az antibiotikumot: az osztrák mintákban hétféle kórokozó elleni gyógyszert találtak.