Az otthoni lábadozás a fertőző betegségekből nemcsak azért fontos, mert mi magunk gyorsabban gyógyulunk, ha többet alhatunk és nem kell a feladatainkra koncentrálni, de azért is, mert így nem fertőzzük meg a többieket, és nem indítunk el betegséghullámot. Nagyon gyakori ugyanis, hogy amikor az egyik ember már éppen meggyógyult, a másiknál akkor jelentkeznek az első tünetek, és visszafertőzheti a többieket is.
Természetesen senki nem marad ki szívesen a munkából, mert félti az állását, vagy olyan feladatai vannak, amelyeket nem szívesen bíz másra. Hogyan döntsük el, hogy érdemes-e néhány napot otthon maradni vagy még bemehetünk dolgozni?
Náthásan érdemes inkább otthon maradni és pihenni Ha a nátha, influenza nagyon elhúzódik, az állapotunk stagnál, esetleg bizonyos tünetek rosszabbodnak (például többet köhögünk, vagy száraz köhögés helyett hurutossá, váladékossá válik a köhögés), akkor nagyon valószínű, hogy a vírusfertőzés mellett bakteriális fertőzésünk is van. Ez ellen vényköteles antibiotikumot érdemes szedni - az antibiotikum azonban nem hat a náthát, influenzát okozó vírusokra, ne is kísérletezzünk az "öngyógyítással"!
Az őszi-téli időszakban nemcsak a nátha, megfázás és influenza okozhat tüneteket, hanem például az allergia is. Előfordulhat, hogy akkor is érzékenyek vagyunk például a porra, ha nem tudjuk ezt magunkról, emellett az épületekben található kemikáliák is okozhatnak allergiaszerű tüneteket, például tüsszögést vagy orrfolyást. Az allergia nem fertőz, tehát allergiásan nyugodtan mehetünk dolgozni - igaz, a tünetek rendkívül kellemetlenek lehetnek. Ezek közé tartozik a tüsszögés, az orrfolyás, az orrdugulás, a könnyezés és a szemviszketés.
Mindenképpen maradjunk tehát otthon, ha a tüneteink influenzára vagy náthára utalnak, ha lázasak vagyunk vagy ha nagyon gyengének érezzük magunkat. Legalább három napot próbáljunk meg otthon maradni, igyunk sok folyadékot, pihenjünk, együnk vitamindús ételeket. Ha visszatérünk a munkába, igyekezzünk megvédeni a kollégákat a fertőzéstől: mossunk gyakran kezet, rendszeresen fertőtlenítsük azokat a felületeket, melyeket megérintünk (például a villanykapcsolókat, kilincseket, billentyűzeteket), és ha tehetjük, viseljünk maszkot. Tüsszentésnél, köhögésnél lehetőleg a könyökhajlatunkat tegyük a szánk elé, mert ha csak a kezünket tesszük oda, azzal nagyon könnyen "utaztathatjuk" a kórokozókat.