Fibrózisról akkor beszélünk, mikor egy szerv szövetállománya megsemmisül, s az elpusztult szövetek helyét érszegény, zsugorodásra hajlamos kötőszövet veszi át. Hogyha ez a tüdőt érinti, az a vitálkapacitás (a maximális belégzés és kilégzés térfogatának különbsége) erősen lecsökkenésével jár. A betegség itthon is egyre több embert érint: évente 500-600 új esettel kell számolni, a teljes betegszám Magyarországon 5000-6000-re tehető - mondta az InfoRádiónak Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóhelyettese.
Nehéz légzés és állandó fáradtság
Kialakulása pontosan még nem tisztázott, de azt már kimutatták, hogy bizonyos gyógyszerek szedése, illetve a tüdőt ért sugárzás is okozhatja. A szálló por belégzése hosszú távon szintén előidézheti a tüdőfibrózist. Jellemző tünete lehet a terheléskor tapasztalt nehézlégzés , az állandó és megmagyarázhatatlan fáradtságérzet, illetve a mély levegővételre jelentkező száraz, váladék nélküli, irritáló köhögés. Egyes betegeknél a körmök különös dudorodása is árulkodik a problémáról.
Müller Veronika felhívta a figyelmet a korai felismerés különös fontosságára, mert akkor jobbak a kilátások, és a ma rendelkezésre álló terápia akkor a leghatékonyabb. "Nagyon sok adat szól amellett, hogy az ismeretlen eredetű tüdőfibrózis rosszabb kimenetelű, mint számos rákos megbetegedés. Fontos tehát, hogy azok, akik ebben a szörnyű betegségben szenvednek, komoly segítséget igényelnek" - hangsúlyozta a szakember. Hozzátette: Magyarországon is elérhetőek azok a készítmények, melyekkel a romlás üteme lassítható.
A betegség kimenetele változó, a legtöbbször visszafordíthatatlan szöveti elváltozásról van szó, ami miatt évekig, évtizedekig tartó gondozást igényelnek a betegek. Kezelésére szteroidot, vagy annak hatástalansága esetén egyéb, az immunrendszert befolyásoló szereket adnak. Súlyosabb betegeknél emellett oxigénpótlására is szüksége lehet. A betegség miatt a szív jobb felének terhelése nő, a tüdőkeringésben magasabb lesz a vérnyomás, ami szívelégtelenséghez vezethet.