Az Európai Parlament (EP) csütörtökön az egész Európai Unióra (EU) kiterjedő klímavészhelyzetet hirdetett, ezzel helyezne nagyobb nyomást a december 1-én felálló új Európai Bizottságra, hogy erőteljesebben lépjen fel a klímaváltozás elleni harcban - írja a Qubit , megjegyezve: a nyilatkozat szövegét az ENSZ december 2-án, Madridban induló COP25 klímacsúcsának előzetes vitáján fogadták el.
Tíz év alatt felére csökkenjen
A dokumentumban rögzítették, hogy a kontinens politikusai a most felálló bizottságtól elvárják, minden jogalkotási és költségvetési javaslata összhangban legyen a globális klímaharc céljával: ne haladja meg a felmelegedés a 1,5 Celsius-fokot. Elvárják továbbá az EU-tól, hogy tíz éven belül, 2030-ra 55 százalékkal csökkentse kibocsátását, s az évszázad közepére váljon klíma-semlegessé.
Bevetnék a "szénadót"
A most felálló bizottság új elnöke, Ursula von der Leyen már korábban szorgalmazta a klímasemlegesség elérését az európai Green Deal nevű programjában. Ez azt jelentené, hogy 30 év alatt Európa eljut odáig, hogy nem bocsát ki annál több üvegházhatású gázt, mint ami "elnyelhető". Ehhez szükséges lehet a röviden csak "szénadóként" emlegetett csomag, melynek része a fenntartható gazdaság támogatása, a szennyezés visszaszorítása, és az európai környezet- és természetvédelem megerősítése.
A korábbi zéró kibocsátási célra tett javaslat ellen még Magyarország is nemmel szavazott Csehország és Lengyelország mellett, ám a mostani klímavészhelyzetet már a Fidesz is támogatta.