Az inflációs válság nemcsak a lakosságnak, de a boltoknak is kritikus időszakot jelent: mindössze fél év alatt 4500 boltra került lakat Magyarországon. Ilyen drasztikus bezárási hullámot a Portfolio cikke szerint még sosem láttunk.
A boltok több mint 7 százaléka lehúzta a rolót
A KSH friss adatai szerint idei év közepén már csak 103 ezer kiskereskedelmi egység működött Magyarországon, 4500-zal kevesebb, mint fél éve. Ez a lap szerint kétszer-háromszor akkora bezárási hullámot jelent, mint a "békeidőkben megszokott" visszaesés. A tavalyi év közepétől (tehát egy év alatt) több mint 7000 bolt szűnt meg, ilyen drasztikus, 7 százalék feletti bezárási rátát még sosem láthattunk. Jelentősen csökkent például az élelmiszerboltok, a ruhaüzletek, valamint az iparcikkes kereskedések száma is.
A drámai bezárási hullám hátterében elsősorban az áll, hogy a forgalom drasztikusan visszaesett, miután évtizedek óta nem látott szinte emelkedett az infláció. A dolgozók reálbére szintén jelentősen csökken, ennek megfelelően a lakosság kénytelen visszafogni a fogyasztását. "Sok kisbolt lehetett, amelyik a forgalom visszaesése mellett már nem bírta tovább az árstop miatti veszteséget sem" - mondta a Portfolio-nak az egyik kiskereskedelmi forrása.