A buja természet azonban számos bizarr és veszélyes betegségnek is otthont nyújt. A leghírhedtebb gyilkos természetesen a malária , amelyről az emberek többségének már van információja, de a szúnyogok terjesztette betegség mellett jó néhány kevésbé ismert is akad.
Itt van kezdetnek a giardia , amely igen kellemetlen bélproblémákat okoz, többek között heveny hasmenéssel és erős fájdalommal jár. A fertőzést elkerülni nem nehéz feladat, mindössze azt kell észben tartani, hogy még a legtisztábbnak tűnő patakból se igyunk úgy, hogy előtte nem szűrtük át a vizet.
A vízben egyébként nem csak a giardia található meg, ott van például az a kriptosporidiózist okozó parazita, amelyet a köznyelvben csak "Cryptonak" nevez. A külső héjjal védett lény sokáig képes elélni gazdatest nélkül is, és egyes fertőtlenítőszereknek is ellenáll. Szerencsére a fertőzéssel járó gyomorpanaszok bár kellemetlenek, de nem különösebben veszélyesek.
Sokkalta ijesztőbb a csak agyevő amőbának nevezett Naegleria fowleri támadása. A krónikus agyhártyagyulladást okozó parányi organizmus előszeretettel tanyázik meleg vizekben. A többnyire halálos betegség az orron át jut be a szervezetbe és lassan felemészti az agyszövetet. Érdekesség, de csak így okoz fertőzést, ha például lenyeljük, semmi bajunk sem lesz.
Lépjünk most ki a vízből és foglalkozzunk egy kicsit a szárazfölddel, illetve, ami a belsejében található. A barlangászat kedvelt időtöltés, hiszen izgalmas, ugyanakkor elképesztő élményeket tartogat. Ezek közül kevésébe várt élmény a denevérürülék közvetítéséve a tüdőt megtámadó hisztoplazmózis nevű gombás fertőzés. A betegségnek többnyire nincs tünete, mindössze fehér foltként jelenik meg egy röntgenvizsgálat során. Akiknél viszont tünetek jelentkeznek, komolyabb tüdőgyulladáshoz hasonló tortúrán mennek keresztül, amely szerencsére gyógyítható.
A természetben nem csak attól kell félnünk, hogy eltévedünk, hanem az ijesztő betegségektől is Gombákkal nem csak a barlangokban találkozhatunk, hanem az olyan, egyébként élettelennek gondolt területeken is, mint a sivatagok. Ilyen például a coccidioidomycosis , amely a száraz levegőben szálló porral kerül a szervezetbe. Nem mindenki lesz beteg tőle, de erős az esély egy influenzához vagy tüdőgyulladáshoz hasonló tüneteket váltson ki.
A kullancsok és a Lyme-kór kapcsolata széles körben ismert, de a paraziták nem csak ezt a betegséget terjesztik. A babéziózis elsősorban a kutyákra veszélyes, de az embereket is súlyosan megbetegítheti. Szerencsére régóta megfelelő gyógyszerek vannak a kezelésére.
Halálos betegséget okozhat a rágcsálók ürüléke, nyála és vizelete által terjesztett hanta vírus , amely azért különösen veszélyes, mert a tünetek csak későn jelentkeznek és gyakran nem egyértelműek, egyet kivéve, a vérlemezkék csökkenését, ami komoly vérzékenységet okozhat.
A nyulak kedves állatok, de ez nem mondható el az általuk terjesztett tularémiáról, ami elég ritka betegség, de komoly lázzal jár, s a fertőzés jellegétől függően többféle veszélyes tünetet is produkálhat.
Sokan szeretnek elfeledkezni arról, hogy a pestisért felelős baktérium nem halt ki, és továbbra is szedi áldozatait. Igaz, gyógyszer már van a betegségre, így kicsi az esélye egy újabb komoly járványnak, de ettől függetlenül érdemes fokozottan figyelni azokon a területeken, ahonnan a betegség felbukkanását jelentették.
Forrás: LiveScience