Megkezdte munkáját a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) munkacsoportja, amely felülvizsgálja a felsőoktatási intézmény gólyatáborainak szabályozását - közölte az egyetem pénteken. A testület Bihari Péter oktatási rektorhelyettes vezetésével és a hallgatók, valamint a gólyatáborok szervezésben részt vevő valamennyi érintett terület munkatársainak bevonásával csütörtökön tartotta meg első ülését. A munkacsoport új, egységes szabályozást készít, hogy megelőzze, illetve megakadályozza a visszaélések lehetőségét - írták, hozzátéve: az új szabályozás középpontjában a biztonság, a közösségépítés és az elfogadás lesz. A munkacsoport minden beérkező bejelentést kivizsgál, ennek érdekében belső kommunikációs csatornát nyit.
A BME a jövő évtől új modell szerint, központilag szervezi a gólyatábort. A rendezvény alapelveit, fókuszpontjait az új szabályok határozzák meg, hogy egy "teljeskörűen biztonságos, a hallgatóknak jó élményt adó eseményen" vehessenek részt a diákok.
"Fontos, hogy a tervezett esemény építsen az eddigi rendezvények értékeire, de a megújulás része a szemléletváltás annak érdekében, hogy az esemény egyetemkezdő fesztiválként támogassa a közösségépítést, segítse a középiskola és az egyetem közötti átmenetet, és megalapozza a sikeres egyetemi tanulmányokat" - írta közleményében az egyetem.
Kitértek arra is, hogy a táborban jelen lesz az egyetem támogató, segítő szolgálata is pszichológusokkal, mentálhigiénés és beilleszkedést támogató tanácsadást is nyújtva.
Jelezték továbbá, hogy a BME továbbfejleszti a hallgatókat támogató szolgáltatásokat, amelynek pszichológus munkatársaihoz év közben is bármikor fordulhatnak nehézségeikkel, problémáikkal a hallgatók.
Az üggyel kapcsolatban Lebedi Réka, a TASZ jogvédő szervezet jogásza a Reggeliben azt mondta el, hogy a közösségi együttélés szabályait természetesen egy gólyatáborban is be kell tartani. Ugyanakkor a felsőoktatási törvény határozza meg a keretszabályokat, amiket aztán az egyetem pontosít. Mint mondta, jobb esetben van gólyatábori házirendje és szabályzata az egyetemnek.
"Mindenki úgy menjen el és úgy legyen ott, hogy tisztában van a szabályokkal. Ez mind a szervezőkre, mind a résztvevőkre igaz" - magyarázta. A szervezők felelőssége a szabályok betartatása és a biztonságos körülmények megteremtése.
Ha egy diák úgy érzi, hogy valaki megsértette a jogait, akkor tudja azt, hogy kihez lehet panasszal fordulni (ez lehet személy vagy egy szervezet), aki kivizsgálja a panaszt, és következményeket is alkalmaz, ha tényleg jogsértés történt.
Az elsődleges lépés általában az, hogy panaszt tesz az illető, először a gólyatábor főszervezőjénél, vagy a hallgatói képviseleti szervnél. Ha ez sem működik, akkor az egyetem vezetésénél érdemes panaszt tenni. Ha ezt kivizsgálják és problémát találnak, általában az egyetemen belül egy fegyelmi intézkedést hajtanak végre. A legsúlyosabb bűncselekmények elkövetése esetén büntetőfeljelentés történik.