A bolhák legfeljebb néhány milliméter nagyságú paraziták , amelyek állatok, főként emlősök vérével táplálkoznak. Magyarországon több tucat bolhafaj él, és a legtöbb nem csupán egyetlen faj vérét szívja. Az embereket és sertéseket preferáló emberbolhák mellett például szintén gyakran okoznak kellemetlenségeket számunkra a kutyabolhák és a macskabolhák.
Az apró rovarok számára leginkább a 18-20 fok körüli hőmérséklet és a magas, 70-80 százalékos páratartalom ideális, így nagyobb invázióra általában július és szeptember között lehet számítani. A nem megfelelően takarított helyiségekben szívesen megtelepszenek, akár színházakban, mozikban és tömegközlekedési eszközökön is előfordulhatnak. A házi kedvencekről ugyancsak gyakran ugranak át emberre, ahogy egyik emberről a másikra is átvándorolhatnak.
A bolhacsípés kis méretű, vörös foltot eredményez. Általában a boka és a csukló, esetleg az ágyék tájékán fordul elő. A csípés által kiváltott bőrreakció, az úgynevezett bolhaekcéma erős viszketést okoz, fontos azonban, hogy a másodlagos fertőzések elkerülése érdekében muszáj önuralmat gyakorolni, azaz nem vakargatni az érintett területet. A bolhacsípésre érzékenyeknél csalángöbök is kialakulhatnak a harapás helyén. Szerencsére az élősködők veszélyes kórokozókat csak nagyon ritkán juttatnak az emberi szervezetbe. Rendkívül alacsony a fertőzés kockázata, de ilyen lehet például a pestist okozó Yersinia baktérium.
A kínzó viszketés enyhítésére antihisztamint érdemes alkalmazni: ma már számos bőrre kenhető készítmény kapható e célra vény nélkül. Szintén hatékony megoldás lehet a hideg borogatás és a jegelés. A megelőzésben igen fontos lépés háziállataink rendszeres bolhamentesítése külön erre szolgáló ápolószerekkel. Az otthonunkban megtelepedett bolhák kiirtásával a boltokban vásárolható bolhairtó szereket alkalmazva magunk is megpróbálkozhatunk, vagy bízhatjuk szakemberre is a feladatot, hiszen számos cég kínál ilyen szolgáltatást országszerte.