Botulizmus: ön is áldozatul eshet?

A botulizmus egy ritka, de igen súlyos betegség, mely egy gyakori baktériumfajtával áll összefüggésben. A botulizmus többféle úton is megtámadhatja a szervezetünket, és súlyos esetben izombénulással, légzésproblémákkal és akár halállal is együtt járhat.

A botulizmus, vagyis a kolbászmérgezés a Clostridium botulinum nevű, gyakori baktériummal összefüggő betegség. A botulizmus okozója a baktérium által termelt méreganyag, vagyis toxin. A Clostridium botulinum úgynevezett anareob mikroba, oxigénhiányos körülmények között szaporodik, például élelmiszerekben.

Azonban a botulizmussal nemcsak ételeken keresztül találkozhatunk, megfertőződhetünk szennyezett talajtól, nyílt seben keresztül, intravénás kábítószereket használóknál. A csecsemőkori botulizmus az egy éven aluliakat, főként a hat hónaposnál fiatalabb kisbabákat érintheti, akiknél még nem fejlődött ki a megfelelő bélflóra, így a szervezetbe került C. botulinum könnyen elszaporodhat a bélrendszerben, és így annak mellékterméke, a toxin, bekerülhet a véráramba, és rendkívül súlyos betegséget okozhat. A toxin elsősorban az idegvégződéseket támadja meg, megakadályozza, hogy egy fontos vegyület, az acetilkolin felszabadulását, így a sejtek nem tudnak megfelelően kommunikálni egymással, és ennek következménye idegbénulás lehet.

Nem mindegy honnan veszünk húst, érdemes odafigyelni, mert fertőzést is kaphatunk a nem megfelelő ételtől . Az ételmérgezéssel összefüggő botulizmus leggyakrabban rosszul előkészített, tartósított élelmiszerekben fordul elő, például konzervekben, mézben, húsfélékben. Nagyon gyakori, hogy egyszerre többen is betegek lesznek ugyanattól az elfogyasztott élelmiszertől. A botulizmus nem fertőző betegség, vagyis mástól nem kaphatjuk el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A botulizmust más néven kolbászmérgezésnek hívják

A botulizmus első tünetei a megfertőződést követő 12-36 óra elteltével jelentkeznek. Az első tünetek között találhatjuk a szájszárazságot , a hányingert és hányást, a látászavarokat, a szemhéj lefittyedését, a nyelészavarokat, a beszédproblémákat. A vérnyomás csökken, székrekedés alakul ki. Súlyos esetben légzési nehézségek és légzésbénulás alakulhat ki, és ha a betegséget nem kezelik megfelelően, ez kómához, vagy akár halálhoz is vezethet.

A botulizmus ma már jól kezelhető betegség, ám a gyógyulás általában hosszadalmas folyamat és általában kórházi tartózkodásra is szükség van. A toxin által okozott bénulás 2-8 héten keresztül is megmaradhat. A botulizmus a fertőzések mintegy 10 százalékában (ha nem kezelik, ez akár 50 százalék is lehet) halálos kimenetelű. A csecsemőkori botulizmus, ha kórházban kezelik, az esetek mindössze 1 százalékában halálos, és nem jár együtt hosszútávú károsodással sem.

Szerencsére, a botulizmus viszonylag ritka betegség, hazánkban évente tíznél is kevesebb esetet jelentenek. A betegség megelőzésénél rendkívül nagy szerepe van a megfelelő ételkészítési eljárásoknak, az élelmiszerbiztonsági előírások és javaslatok betartásának. Azokat a konzerveket, melyeken külső sérüléseket látunk, esetleg felpúposodtak, ne fogyasszuk el. Bár a botulizmus ellen már kifejlesztettek egy védőoltást, annak hatékonysága kérdéses, és jelenleg is folyik a hatékonyabb vakcina utáni kutatás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.