A nemdohányzók is nagyot szívnak
Különböző forrásokra támaszkodva az Európai Közlekedési és Környezetvédelmi Szövetség (T&E, amelynek a Levegő Munkacsoport is tagja) kimutatta, hogy a légszennyezésnek milyen egészségügyi hatásai vannak ezen a nyáron a leglátogatottabb európai városokban.
A légszennyezettség és a cigarettázás összehasonlítását a Berkeley Earth kutatásai alapján készítették a levegőben található finom részecskék (PM2,5) koncentrációja alapján. Ezek szerint például Londonban három, Párizsban kettő, Prágában pedig négy "cigarettát szív el" naponta minden turista - írja a Greenfo.hu .
Párizsban és Budapesten se együnk a szabadban
"Azt javasolják a szakemberek, hogy ha szennyezett a levegő , ne végezzünk fizikai tevékenységét és ne együnk a szabadban. Azonban a városlátogatások éppen erről szólnak: a városi sétákról és az éttermek, kávézók teraszain üldögélésről. Ezáltal a turisták, a gyerekeket is beleértve, arra kényszerülnek, hogy olyan levegőt szívjanak, ami napi egy-négy cigaretta elszívásával egyenlő" - jelentette ki Jens Müller, a T&E levegőminőségi és dízel koordinátora.
"Budapesten sem lélegezhetnek fel az ide látogatók: az itt lakókhoz hasonlóan napi három cigaretta elszívásával egyenértékű szennyező anyagot lélegeznek be" - tette hozzá Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.
"A helyzet javításához elsősorban lakossági összefogásra van szükség, hiszen számos kutatás bizonyította, hogy minél erősebbek egy városban a civil szerveződések, annál jobb ott a környezet állapota. Fontos, hogy a lakosok tájékozódjanak a helyzetről, beszéljék meg ismerőseikkel, jelezzék a sajtónak és a döntéshozóknak, hogy itt az ideje változtatni."
A helyzet ugyanakkor valószínűleg rosszabb, mint amit a hivatalos adatok mutatnak. Erre utalnak civil szervezetek mérései Belgiumban, Bulgáriában Olaszországban Németországban; és Magyarországon is.