Magyarországon nem annyira, de a tengerentúlon nagyon elterjedt az úgynevezett "öt másodperces szabály", mely szerint a földre esett élelmiszerek továbbra is fogyaszthatóak, ha öt másodpercen belül felvesszük őket. Nem tudni ki lehetett az, aki először kitalálta, hogy a baktériumok és más betegséget okozó élősködők rendkívül előzékenyen visszaszámolnak, mielőtt ellepnék a közéjük hullott falatokat, de jobban belegondolva a helyzet egyáltalán nem tűnik logikusnak.
A földre esett étel komoly fertőzéseket okozhat Nem csak a cipőnkről a földre került mikrobákról van szó, de a WC-ről , a háziállatokról vagy a konyhába került ételekről is származhatnak, és ahol már nyers csirkehús megfordult, rögtön sejthető, hogy milyen veszélyek rejtőzhetnek a földön. Természetesen nem arról van szó, hogy minden egyes földön landolt ételdarab életveszélyt hordoz magában, legtöbbjük esetében semmi sem történne, ha megennénk. De bármikor megtörténhet, hogy valamilyen kellemetlen fertőzés jut a gyomrunkba, ezért jobb biztosra menni - véli Tierno.
A kutatók megfigyelték, hogy az olyan potenciálisan veszélyes patogének, mint a campylobacter, a szalmonella vagy az E.coli , akár napokig életben maradnak a felületeken, sőt tovább is szaporodnak. A földön tenyésző bacik ilyenkor egy ragadós réteget, úgynevezett biofilmet hoznak létre magukon, ami segíti őket abban, hogy megtapadjanak, mondjuk a földre esett szalámidarabon.
Éppen ezért inkább szánjuk azt az öt másodpercet arra, hogy megtisztítjuk a földre esett ételt, hogy elkerüljünk egy komolyabb megbetegedést.
Forrás: Tech Insider