COVID-19: mégsem számít, milyen a vércsoportunk

Úgy tűnik, a vércsoportunk mégsem befolyásolja azt, hogy milyen súlyos tüneteket vált ki a COVID-19.

Több tanulmány is vizsgálta már, hogy a vércsoport hatással lehet-e a COVID-19 kialakulására és súlyosságára. Habár korábbi eredmények azt sugallták , hogy érzékenyebben reagálhatnak a koronavírus-fertőzésre az A vagy AB vércsoportba tartozó emberek, egy friss kutatás szerint a vércsoportunk semmilyen módon nem befolyásolja a fertőzés kimenetelét.

Koronavírus: ezek a tünetek jelezhetik az új variánst A köhögés, a kimerültség és a torokfájás is gyakrabban jelentkezik azoknál a betegeknél, akik a koronavírus új, brit variánsával fertőződnek meg - derült ki egy nemrég végzett tanulmányból. Kattintson a részletekért!

Nem befolyásolja a vércsoport a COVID-19 kockázatát

A pandémia elején néhány jelentés szerint az A típusú vérrel rendelkező emberekre veszélyesebb volt a COVID-19, míg a O-s típusú vérrel rendelkezőkre kevésbé. Egy korai kínai jelentés talált először kapcsolatot bizonyos vércsoportok, illetve a COVID-19 kialakulása és súlyossága között, később ezt olasz és spanyol tanulmányok is alátámasztották. Más, Dániából és az Egyesült Államokból származó tanulmányok azonban vegyes és ellentmondásos eredményeket hoztak ebben a témában.

Úgy tűnik, a vércsoportunk mégsem növeli a COVID-19 kockázatát. Fotó: Getty Images
Úgy tűnik, a vércsoportunk mégsem növeli a COVID-19 kockázatát. Fotó: Getty Images

Amerikai kutatók most több mint 108 ezer beteg adatait tekintették át, hogy nagyobb esetszámban is vizsgálhassák a felvetést. Nagyjából minden tizedik vizsgált személynek, vagyis 11500-nak volt pozitív a koronavírus-tesztje, az ő egészségi állapotukat is összevetették a vércsoportjukkal. Az eredmények szerint azonban sem az A, B, AB vagy 0-s vércsoportúaknál nem láttak jelentős eltérést a COVID-19 kialakulásában és tüneteiben. Vagyis a koronavírus-fertőzöttek állapotát sem pozitív, sem negatív módon nem befolyásolta ez a tényező.

Dr. Aaron Glatt, a Mount Sinai South Nassau kórházi epidemiológusa szerint az eredmények sosem voltak olyan egyértelműek, ami megnyugtathatott, vagy elbizonytalaníthatott volna bizonyos vércsoportba tartozókat. Szerinte a korábbi kutatások azért is zárulhattak ellentmondásos eredménnyel, mert vagy kisebb csoportokat vizsgáltak csupán, vagy nem vettek figyelembe más tényezőket, amelyek hatással lehettek a COVID-19 súlyosságára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra