Hazánkban évente 32 ezer emberéletet követelnek a daganatos betegségek, melyek kezelésére a hagyományos daganatellenes szerek mellett mind többen vásárolnak étrend-kiegészítőket, ún. alternatív szereket. Az interneten is több magazin hétvégi összeállítása ezt a témát járta körül.
Nem lehet tudni, mi van a kapszulákban
Nem kell messzire mennünk, hogy megtaláljuk a jelenség első gyenge pontját - mutat rá a cikkben megszólaltatott Csupor Dezső , a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának adjunktusa. "A legnagyobb kavarodást az okozza, hogy hazánkban szinte bárki forgalmazhat étrend-kiegészítőt. Ehhez ugyanis egyetlen törvényi kötelezettségnek kell eleget tenni, méghozzá annak, hogy a terméket be kell jelenteni az Országos élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnél. A hatásosságot ugyanakkor nem kell bizonyítani. Ez a könnyű piacra kerülés az egyik oka annak, hogy ma hazánkban már több mint tizenegyezer étrend-kiegészítő van forgalomban" - mondta a lapnak a szakember, aki szerint ez különösen aggályos a daganatos betegeknek kínált szerek esetében, amelyeket ugyanúgy nem kell bevizsgálni a forgalomba hozatal után sem, hogy valójában milyen összetevőket tartalmaznak.
Az onkológus és a pszichológus véleménye
Lövey József onkológus és sugárterápiás szakorvos, az Országos Onkológiai Intézet sugárterápiás osztályának osztályvezető-helyettes főorvosa szerint több ok miatt is vásárolják ezeket a szereket az érintettek, akár sokszor a hagyományos terápia rovására is. Szerinte egyrészt csökkent a hivatalos orvostudományba vetett bizalom, másrészt a magyar egészségügyben tapasztalható gondok is egyfajta bizalomvesztéshez vezetnek.
Lélektani okokat sorol a lap által megszólaltatott Faludi Viktória krízisterapeuta, tanácsadó szakpszichológus is. A daganatellenes terápiák alatt jellemző ugyanis a kiszolgáltatottság érzése, ez a kríziállapot pedig olyan időszak egy ember életében, amikor bármit elhisz. Ez utóbbival nem is lenne gond a placebóhatás miatt, de ha kifejezetten ártalmas, vagy nem bizonyítottan hatékony szerhez jut ilyenkor a beteg, akár egészségügyi állapotát is veszélyeztetheti. Ilyen lehet az onkológus által említett folsav vagy a B12-vitamin is. Előbbi csökkenti a daganatellenes kezelések hatékonyságát, ez utóbbi pedig a daganatképződés veszélyét is fokozhatja.