Megdöbbentő adatok derültek ki a globális felmelegedés hatásairól. A klíma állapotáról szóló éves jelentés szerint 35 millió embert sújtottak az áradások, és több mint 1600 ember halála írható a hőhullámok, valamint az erdő- és bozóttüzek számlájára Európában, Japánban és az Egyesült Államokban. A jelentés készítői felhívták a figyelmet arra, hogy a klímaváltozás hatással van többek között az élelmezés biztonságára és az emberek egészségére is.
Ijesztő számok
A jelentésében a világszervezet felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly mintegy 1 Celsius-fokkal volt magasabb a globális átlaghőmérséklet a Földön, mint az iparosodás korának kezdetekor. Ráadásul az elmúlt négy év volt a legmelegebb az időjárási feljegyzések kezdete óta.
"Egyre markánsabbak a klímaváltozás mutatói: a légköri szén-dioxid szintje, amely a WMO első, 1994-ben közétett jelentése idején 357,0 ppm volt, folyamatosan növekszik, és 2017-ben elérte a 405,5 ppm-t." A tengerszint emelkedése is felgyorsult: 2018-ban már 3,7 milliméterrel magasabb volt a tengerszint az előző évihez képest. Az északi-sarki jég kiterjedése pedig jóval az átlag alatt volt.
Súlyosbítja a helyzetet, hogy a szárazság, az áradások és a szélsőséges viharok következtében kétmillió embernek kellett elhagynia az otthonát 2018-ban. Eddig tehát ebben az évben kényszerítették a legtöbb embert helyváltoztatásra a természeti katasztrófák.