Egyes, állatokról emberre terjedő betegségek gyakorisága megtízszereződhet az elkövetkező évtizedekben, ezért a Ginkgo Bioworks amerikai biotechnológiai vállalat szakértői sürgős cselekvésre szólítottak fel a globális közegészségügyi kockázat kezelése érdekében. A zoonózisok által okozott járványok egyre gyorsuló elszaporodása az éghajlatváltozás és az erdőirtások számlájára írható – írja a Medical XPress.
Egyre több járványra lehet számítani
A kutatócsoport négy konkrét kórokozót vizsgálva figyelte meg a történelmi tendenciákat. A tanulmány több mint 3150 járványkitörést vizsgált 1963 és 2019 között, és 24 országban 75 állatról emberre átterjedést azonosított. Az adatbázis az Egészségügyi Világszervezet által bejelentett járványokat, az 1963 óta bekövetkezett, legalább 50 ember halálát okozó járványokat, valamint a történelmileg jelentős eseményeket, köztük az 1918-as és az 1957-es influenzajárványt is felölelte. Az események 17 232 halálesetet okoztak, amelyek közül 15 771-et filovírusok okoztak, és főként Afrikában fordultak elő.
A kutatók szerint a járványok száma 1963 és 2019 között minden évben közel 5 százalékkal, a halálozásoké pedig 9 százalékkal emelkedett. Ha ezek az éves növekedési ütemek folytatódnak, akkor arra számítunk, hogy az elemzett kórokozók 2050-ben négyszer annyi járványt és 12-szer annyi halálesetet fognak okozni, mint 2020-ban – vetítik előre. Aláhúzták: ezek a számok ráadásul valószínűleg alulbecsültek, mivel az elemzésbe bevont kórokozókra vonatkozó szigorú kritériumokat alkalmaztak, és a COVID-19-et például emiatt ki is zárták.