A University of California kutatói készített e-cigaretta „füstkivonatát” használták emberi sejtek kezelésére egy laboratórium. A kezelésnek kitett sejtekben DNS-károsodás keletkezett, és sokkal hamarabb elpusztultak, mint a kezeletlenek. A nikotinmentes e-cigaretta 50 százalékkal több DNS-szakadást okozott, míg azok, amelyekben nikotin is volt, a károkat nyolc hét alatt a háromszorosukra emelkedtek.
„Nincs sok jó laboratóriumi vizsgálat, amely az emberi sejtekre gyakorolt hatásokat elemezte volna” – mondta Dr. Jessica Wang-Rodriguez, a San Diegó-i intézmény patológia professzora.
A tanulmány arra vall, hogy az elektronikus cigaretta nem olyan biztonságos, mint amilyennek a marketingkampányok mutatják a nagyközönség számára. Wang-Rodriguez szerint képesek voltak azonosítani, hogy az e-cigarettában van valami, aminek köze van a fokozott sejthalálhoz. A professzor úgy véli, hogy képesek lesznek azonosítani az egyes komponenseket, amelyek hozzájárulnak a hatáshoz. „A bizonyítékok alapján úgy hiszem, hogy nem jobb az e-cigaretta, mint a hagyományos dohányzás ” – tette hozzá.
Az Egészségügyi Világszervezetet (WHO) és több szakértői csoportot, többet között London School of Hygiene, a Tropical Medicine és a University of Liverpool szakértőit továbbra is aggasztja az e-cigaretták biztonságossága. Az új kísérletek pedig csak megerősítették e félelmeket.
Az új kísérletben a kutatócsapat normál epiteliális sejteket használt, amelyek az egész szervezetben előfordulnak, beleértve a mirigyeket, üregeket, a szájat és a tüdőt. A sejtek, amelyeket az e-cigaretta permetének kitettek különféle károsodásokat szenvedtek, beleérve a DNS-láncok szétszakadását. Amikor a DNS kettős spiráljának egyik vagy másik szála elszakad, a sejtjavítási folyamat nem történik meg, vagy nem megfelelően fejeződik be, ami előrevetíti a rák kockázatát .
Az érintett sejtek esetében szintén nagyobb a valószínűsége, hogy beinduljon az apoptózis vagy a nekrózis (a programozott és a nem programozott sejthalál).
A tudósok már felfedeztek néhány nyugtalanító vegyianyagot e termékekben. Az egyik a formaldehid , egy ismert rákkeltő. Egy másik lehetséges tettes a diacetil, egy ízesítőszer, amely összefüggésbe hoztak egy súlyos tüdőbetegséggel, nevezetesen a halálos nevezett állapotként számon tartott „popcorn tüdővel”, amelyet korábban elsősorban gyári munkásoknál diagnosztizáltak.
Mivel a piacon rengeteg termék és számtalan ízesítés van, így általános következtetést nehéz lesz levonni, de a jelenlegi tapasztalatok arra vallanak, hogy az e-cigarettát is jobb elkerülni. A kutatási eredményeket a Journal of Oncology folyóirat közölte.
Forrás: The Telegraph