A csalók a gyógyszertár hivatal e-mail-címére küldtek levelet november 5-én, megcímezve benne az egyik ottani gyógyszerészt. A levélben arról értesítették, hogy bankkártyáját letiltották, emiatt pedig szükség lesz a banki adatai pontosítására – írja az esetről kiadott közleményében a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság. Az üzenetben pontosan leírták az "ügyfél" teendőit, illetve egy linket is elhelyeztek benne.
Mint utóbb kiderült, a hivatkozás egy hamis netbanki felületre vezetett. A gyógyszerész azonban ezt nem vette észre. Gyanútlanul megadta banki adatait: azonosító kódját, bankkártyaszámát, még a bankkártyája hátoldalán található CVC kódot is. Ezt követően újabb értesítést kapott – ezúttal már valóban a bankja kereste azzal, hogy gyanús utalások miatt a számlájához való hozzáférést felfüggesztették.
Csakhogy addigra késő volt. A bank ügyfélszolgálata arról tájékoztatta később a gyógyszerészt, hogy a saját és a gyógyszertár számlájáról összesen 3,1 millió forintot utaltak el jogosulatlanul a csalók. A nő feljelentést tett az ügyben, a nyomozás jelenleg is folyamatban van.
A hasonló esetek elkerülése érdekében a rendőrség az alábbiakat tanácsolja.
- Mindig légy nagyon körültekintő, ha online felületen vásárolsz! Amikor csak lehetséges, ragaszkodj a személyes átadás-átvételhez!
- Ha mégis elkerülhetetlen az előreutalás, akkor csak megbízható webshopból vagy ismerőstől vásárolj!
- Utalás esetén mindig úgy lépj be a netbanki felületre, hogy saját magad gépeled be a böngésző keresősávjába a bankod honlapcímét. Ne kattints semmilyen linkre, amely látszólag a netbanki felületre vezet el!
- Internetes banki belépési adataidat soha ne add ki senkinek!
- Ha pedig így is megtörténik a baj, és csalók áldozatává válsz, akkor ne késlekedj: vedd fel a kapcsolatot azonnal bankod ügyfélszolgálatával, majd tégy feljelentést a rendőrségen!
Borítókép: Getty Images