Egész sertéstelepeket kell kiirtani

Habár az afrikai sertéspestis továbbra is csak vaddisznókban jelent meg, a magyar hatóságok szerint több sertéstelepet is ki kellett irtani a betegség gyanúja miatt.

Az Index információi szerint több Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Hajdú-Bihar megyei sertéstelepet is teljes egészében felszámoltak, miután egyes állatokban magas lázzal és belső vérzéssel járó betegségek jelentek meg. Mivel a tünetek az afrikai sertéspestis (ASP) gyanúját keltették, az összes állatot el kellett altatni az érintett telepeken. Hivatalos tájékoztatás szerint azonban Magyarországon még soha nem bukkant fel háziállatokban a betegség, csak a vaddisznóállományban.

Veszélyes ránk az afrikai sertéspestis? Az afrikai sertéspestist a szabadon élő állatok terjesztik, az emberekre nem jelent veszélyt.

A lap megkeresésére a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) úgy nyilatkozott: az ASP jelenléte miatt házi sertések leölésére nem került sor, ugyanakkor a betegség jelentette kiemelten magas kockázat miatt a hatósági állatorvosok rendkívül szigorúan lépnek fel. Már csupán gyanú alapján is elrendelhetnek ilyen intézkedéseket. A gyanús esetekben laboratóriumi vizsgálatot is készítenek, ezek azonban egyetlen esetben sem igazolták a betegség jelenlétét a Nébih szerint.

Ez a legveszélyesebb időszak

Az afrikai sertéspestis (ASP) a házi sertés és a vaddisznó vírusos betegsége. Az Európai Unió területén először 2014-ben, Litvániában mutatták ki. Kárpátalján, a magyar határ közelében 2016 decemberében jelentették első alkalommal az ukrán hatóságok a betegség előfordulását. 2017 júniusában Csehországban vaddisznókban, júliusban pedig Romániában, Szatmárnémetiben egy háztáji gazdaságban állapították meg a betegséget.

Házi sertésben itthon egyelőre nem azonosították a betegséget. Fotó: 123rf
Házi sertésben itthon egyelőre nem azonosították a betegséget. Fotó: 123rf

A betegséget kiváltó vírus rendkívül ellenálló, húsban, nem hőkezelt húskészítményben hónapokig, fagyasztott húsban akár évekig fertőzőképes. Védőoltás nincs, a fertőzés terjedését csak a beteg állatokkal való érintkezés megelőzésével lehet meggátolni. A fertőzött állatok száz százaléka elpusztul.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A betegség terjedése szempontjából az augusztus és a szeptember különösen kockázatos, mert ilyenkor a nyáron a mezőgazdasági földeken turkáló vaddisznók visszamennek az erdőbe, az állomány szűkebb helyre koncentrálódik, így a betegség is gyorsabban terjed át testnedvvel vagy szövettel. A házisertés-állományt kerítéssel védik, ami valóban ellehetetleníti a vaddisznók és házi sertések közvetlen találkozását, azt azonban nehéz teljesen kizárni, hogy a tetemekből a róka, a szajkó vagy a holló ne terjessze el a telepek felé is a kórt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.