Több szociális intézmény is hónapokon belül bezárhat, mert nem tudják kifizetni a megemelt közületi rezsidíjakat, és munkatársaik nem jutnak el a segítségre szorulókhoz, mert nem lesz miből teletankolni az autókat – figyelmeztetett a Népszava cikke szerint két szakmai szervezet. A Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete (SzMME) és a Szociális Szakmai Szövetség (3Sz) közös levélben fordult az ágazatot irányító Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős belügyi államtitkárhoz. Számításaik szerint az egyeztetés nélkül bejelentett változtatások a kisebb ellátóknál már idén év végéig is több milliós, a nagyobb intézményeknél több tízmillió forintos költségvetési hiányt generálnak.
Jóformán minden költségük drasztikusan emelkedik
Az intézmények közületi nagyfogyasztónak számítanak, így a megemelkedő áram- és gázszámlák gyakorlatilag működésképtelenné teszik őket – figyelmeztetnek a szakemberek. Hozzátették: a szociális szakma sem ebben az évben, sem a 2023-as elfogadott költségvetésben nem látja a megemelkedő kiadások fedezetét. Beláthatatlan következményei lesznek annak is, ha a falu- és tanyagondnokok, a segítő szolgálatok munkatársai vagy az utcai szociális munkát végzők nem tudnak eljutni autóikkal, kisbuszaikkal azokra a helyekre, ahol jelenleg rendszeresen megjelennek és a rászorulók számítanak a segítségükre.
A rezsi- és benzinköltségek megugrásán túl az ágazat helyzetét a katamódosítás negatív hatása, a jövő évi béremelés – főként a minimálbéremelés – fedezetének előteremtése és az étkeztetés költségeit drasztikusan megemelő infláció is súlyos mértékben növeli. Ennek a folyamatnak pedig az lesz az előre látható következménye, hogy csökkentik vagy teljesen megszüntetik a szolgáltatásokat, bezárnak intézményeket és elküldenek dolgozókat. Első körben a civil szektorban működő egyesületek, alapítványok szűnhetnek meg a szakértők szerint.
A szociális, a gyermekvédelmi és gyermekjóléti szektorban százezer ember dolgozik, az ellátottak száma pedig meghaladja az egymilliót. Ma nincs olyan intézmény az országban, amelynek fenntartója nyugodtan tudna készülni a télre – összegzik tapasztalataikat a szakmai szervezetek, akik a nyílt levélben kérik a korábbi szociális, ma gondoskodáspolitikai államtitkártól az egyeztetést ebben a témában.