A feljegyzések kezdete óta a 2019-es év volt Ausztrália legmelegebb éve . Az országos középhőmérséklet 1,52 Celsius-fokkal haladta meg az átlagot. Az évi átlagos maximum és minimum hőmérsékletek mind a hat államban az átlag felett voltak. Az éves országos maximális hőmérsékletek pedig az átlaghoz képest nagy, 2 fokos eltérést mutattak. A hat legforróbb napon a egész kontinensen 41,9 fokig emelkedett a hőmérséklet. Az országos napi csúcshőmérséklet 11 napon át meghaladta a 40 fokot. A tizenkét hónapból hétben megdőlt az átlagos középhőmérséklet rekordja. Emellett januárban és decemberben erőteljes hőhullámok is jelentkeztek.
Tovább súlyosbítja a helyzetet a szárazság is: még sosem volt olyan kevés a csapadék mennyisége Ausztráliában, mint az elmúlt évben. Országosan átlagosan mindössze 277 milliméter hullott - ez a mennyiség 40 százalékkal kevesebb az átlagnál. Queensland északnyugati és északi területeit kivéve Ausztrália egész területén átlag alatti volt a csapadék mennyisége. Az ország szinte egész területén szárazság uralkodott, különösképpen Új-Dél-Walesben és Queensland déli részén, ahol 2017 óta tart az aszály.
Nagy a baj a bozóttüzek miatt
Rekordmagasságot ért el az úgynevezett Forest Fire Danger Index (a tüzet okozó időjárás súlyosságának indexe) is. A hatóság szerint egyértelmű a kapcsolat az erdőtüzek , a rekordalacsony csapadékmennyiség és a megnövekedett hőmérséklet között. Ausztrália-szerte több mint 10 millió hektár terület égett le, mióta szeptemberben elkezdődtek a futótüzek. Legalább 26-an meghaltak, több ezren veszítették el otthonukat, és mintegy félmilliárd állat pusztult el.
A jelenleg is tomboló tűzvész miatt jelentős mértékű légszennyezettség alakult ki, ezért egyes iskolák napokig zárva tartanak, de a konzuli ügyfélfogadás is szünetel Magyarország canberrai nagykövetségén. A Sydneytől mintegy 3 órás autóútra, a szárazföld belsejében fekvő Canberrában ugyanis különösen súlyos a levegő szennyezettsége.
A helyi hatóságok a helyzet súlyosságára tekintettel - a korábbi gyakorlatukkal ellentétben - már nem 24 óránként frissítik a légszennyezettséggel kapcsolatos adatokat, hanem óránként.