Csaknem egy éve először esett vissza a foglalkoztatás Magyarországon idén januárban, ami részben a közfoglalkoztatás, részben az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók számának csökkenésével magyarázható - írta a Portfólió .
Az előző háromhavi átlaghoz képest (október-december) 12 ezer fővel csökkent a dolgozók száma. Ha csak egyetlen hónapot, a januári nyers adatot vizsgáljuk meg, akkor az közel 60 ezer fős a csökkenésről tanúskodik, a KSH modellbecslése pedig több mint 40 ezer fős visszaesést mutat.
A foglalkoztatás csökkenésében szerepet játszik a szezonális hatás, de a koronavírus-járvány elhúzódó globális és hazai hatása, illetve az ehhez kapcsolódó nyersanyag- és alapanyaghiány is kellemetlenül érintheti a gazdaságot. A lap szerint a kisebb esést érdemes óvatosan kezelni, mert nem valószínű, hogy nagy munkapiaci fordulatot látnánk.
Ugyanakkor fentiekkel összefüggésben a munkanélküliség is megugrott. A KSH januárban 201 ezer munkanélkülit számlált, miközben egy hónappal korábban még csak 179 ezret. Az év elején 4 százalék fölé, 4,2 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta, ami gyors növekedés az előző havi 3,7 százalékhoz képest.
A lap szerint, ha az orosz-ukrán háború, illetve az arra adandó válaszok (szankciók) nem vetik vissza érdemben a világgazdaság növekedését, akkor idén tovább emelkedhet a foglalkoztatás. A geopolitikai problémák azonban árnyékot vethetnek a magyar gazdasági teljesítményre is.