A műanyagszennyezés az ember természetkárosító tevékenységének egyik legijesztőbb, maradandó jele. Korábbi kutatások a civilizációtól távol eső helyeken, például az Antarktiszon, illetve a a Csendes-óceán legmélyebb rétegeiben is kimutattak mikroműanyagokat, így nem meglepő, hogy az ételekben és az ivóvízben is megtalálhatóak. Egy frissen publikált kínai kutatás szerint ugyanakkor a vízből meglepően könnyen eltávolítható a műanyagszennyezés - írja a Science Alert.
A kínai Kantoni Orvostudományi Egyetem, illetve a Csinani Egyetem csapata teszteket végzett lágy vízzel, valamint ásványi anyagokban gazdagabb, kemény csapvízzel. A vízmintákhoz nano- és mikroműanyagokat (NMP-ket) adagoltak, majd felforralták és leszűrték őket, hogy kiderítsék, sikerül-e ilyen módon megszabadítani a vizet a szennyeződésektől.
Az eljárás meglepően hatékony lehet a műanyagszennyeződés kiszűrésében. Egyes esetekben az NMP-k akár 90 százalékát eltávolították a forralással és szűréssel, bár a hatékonyság a víz típusától függően változott. A kemény csapvízből nagyobb arányban távolítottak el NMP-t, amelyek melegítés közben vízkő (vagy kalcium-karbonát) formájában lerakódnak. Még a lágy vizet is - amelyből jóval kevesebb kalcium-karbonát oldódik ki - sikerült megszabadítani a benne lévő mikroműanyagok negyedétől.
"A víz forralása láthatóan működőképes, hosszú távú stratégiát jelenthet az NMP-k globális kitettségének csökkentésére" - írják a kutatók. Hozzátették: Kína egyes részein egyébként is sokan forralják fel a vizet fogyasztás előtt, a vizsgálat eredménye alapján szerintük érdemes ezt világszerte gyakorlattá tenni.