Magyarországon a lakosság 26 százaléka él a nedves, penészes lakásokban , ez az ötödik legmagasabb arány Európában, és közel kétszerese a kontinens 16 százalékos átlagának - hívta fel a figyelmet az Index . A portál a stuttgarti Fraunhofer Épületfizikai Kutatóintézet felmérését szemlézte, amely szerint a kontinensen 2,2 millió ember megbetegedését okozza a penészes környezet, ezek pedig közvetlen és közvetett módon 82 milliárd eurónyi pluszköltséget jelentenek az érintett országoknak.
A legveszélyesebb penészfajták
A penész különböző gombafajtákat összefoglaló neve, a leggyakoribb beltéri penészfajták az Alternaria, az Aspergillus, a Cladosportium és a Penicillum. A falakon túl ruhaneműkön, könyveken, vagy játékokon is megtelepedhet, zöldes, feketés vagy kékes foltokban és jellegzetes, dohos szagot produkál.
Nem csupán esztétikai, de egészségügyi problémát is jelent, a penészgomba spórái ugyanis erőteljesen allergizálnak, irritálhatják a szemet, a tüdőt, az orr nyálkahártyáját, a bőrt és a torkot is, még azok esetében is, akik egyébként nem allergiásak. Legyengült immunrendszerűeknél a fennálló betegség lefolyását súlyosbíthatja, illetve az asztmások tüneteit is rontja. A lakásban előforduló penésztípusok közül legveszélyesebb a Stachybotrys chartarum, közismertebb nevén a feketepenész, melynek spórái méreganyagokat tartalmaznak, tartós belélegzése különböző esettanulmányok szerint vérzéseket okozhat a felső légutakban.
Nem számolnak a vizesedéssel
A német kutatóintézet munkatársai arra a megállapításra jutottak, hogy az elmúlt két évtizedben zömmel energiahatékonysági megfontolásból végzett felújítások a vizesedés problémáját általában nem kellő mértékben vették figyelembe. Pedig számításaik szerint 2050-ig a problémás lakások aránya a felére csökkenthető, ami több mint félmillió ember egészségét adná vissza a kontinensen.