A síelés és a hódeszka
Ha nagyon szépen szeretnénk fogalmazni, akkor azt kell mondanunk, hogy a magyar lakosság síelési kultúrája bizony többnyire alacsony, legalábbis mindenképp alacsonyabb, mint azt a nyugat-európai országokban elvárnák. A síelés és a snowboardozás legnagyobb veszélye természetesen az esés, de az ezt követő, csúnya szakmai zsargonnal élve helyszínbiztosítás ismerete is igen fontos lenne, nem beszélve a megfelelő segélynyújtásról. Az esés következtében leggyakrabban ficamok, rándulások, törések, repedések és zúzódások következnek be, ezek közül is nem ritka és veszélyes a koponyasérülés .
Sajnos a törések jelentős része elmozdulással jár, így nem elegendő a gipszelés, hanem műtét is szükséges. A baleset után a legfontosabb a helyszínbiztosítás, illetve a segélyhívás. A nemzetközi szabályoknak megfelelően sípályákon a keresztbe tett síbot jelzi azt, hogy baj történt továbbá, hogy segítségre van szükség. Természetesen a segélyhívást ez nem váltja ki. Fontos, hogy a síbotokat a sérülttől kellő távolságba helyezzük el, hogy azok további sérülést már ne okozhassanak, de ugyanakkor a figyelemfelkeltő jellegük meg legyen. A beteg állapotfelmérése után hívjunk segítséget, a 112-es nemzetközi segélyhívó sok országban kiválóan működik, de az alábbi táblázat is segíthet.
A segélyhívást követően kezdjük meg a sérült ellátását. A síbaleseteknél vérzés igen ritkán fordul elő, az is elsősorban felületes. Vizsgáljuk meg a csontokat, ha törésre utaló jel van, ne mozgassuk a beteget. Különösen legyünk körültekintőek, ha felmerül a gerincsérülés gyanúja, ez a legtöbb esetben feltételezhető. Kövessük nyomon a beteg tudatállapotát, amely részben a koponyasérülésre utalhat, részben jelezheti az esetleges állapotrosszabbodást. Soha ne feledkezzünk meg a kihűlés elleni védelemről, amelyre legjobban az izolációs fólia használható.
A balesetek többsége a síelés első napján következik be
A hazai csúszósport szerelemesek többsége évente csak egy-két alkalommal, akkor is csupán néhány napot tölt sípályán. A baleseti statisztikák szerint a síbalesetek egynegyede a síelés első napján következik be, ez különösen jól megfigyelhető pl. Ausztriában a turnusváltási időszakokban. Szintén az osztrák statisztikák mondják azt, hogy a síelés harmadik napja szintén az átlagosnál több balesetet eredményez, hisz a sportolók ekkor bátorodnak fel.
A legveszélyeztetettebb a 17 és 27 év közötti korosztály, legalábbis az elmúlt években ők szenvedték a legtöbb balesetet. A hazai társadalombiztosítással rendelkezők ingyenes válthatják ki az Európai Egészségbiztosítási Kártyát, amely a sürgősségi ellátások terén finanszírozza a kezelés költségeit. Nem árt azonban tudni, hogy bizonyos többlet kiadásokra nem nyújt fedezetet, így a hegyi mentésre és a helikopteres mentésre. Ugyan csak nem terjed ki a költségtérítés a magánkórházi ellátásokra, így nem árt tájékozódnunk, hogy a mentő hova szállít minket.
A síelés, snowboardozás balesetvédelmi szabályai:
- Sportolás előtt mindig melegítsen be!
- Tájékozódjon a pálya nehézségi fokáról!
- Használjon fejvédő sisakot!
- Használjon gerincvédőt!
- Legyen önnél izolációs fólia!
Van ahol már kötelező a sisak
Több nyugat-európai ország, sípálya üzemeltető fontolgatja, hogy kötelezővé teszik a gyermekek számára a bukósisak használatát. A hozzánk legközelebb eső Alsó-Ausztria sípályáin 2009. február 1-je óta kötelező a 15 éven aluliak számára a bukósisak viselése. A sisakkampányok a felnőtteket is megcélozzák, különösen mióta ismert személyiségeket is ért baleset sípályán. A sisakot viselő türingiai miniszterelnök életét valószínűleg ez mentette meg, Natasha Richardson - Liam Neeson felesége – viszont nem viselt sisakot, ő meghalt.
Szánkózás
A szánkóbalesetek többsége gyermekkorban következik be, de sajnos sok esetben a szülői felelőtlenség mindig felmerül. Míg a kerékpározás során szerencsére egyre elterjedtebb a védősisak használata, addig a többi gyereksportnál (gördeszka, görkorcsolya, korcsolya), így a szánkózásnál ez nem mondható el. A fejvédő sisak elengedhetetlen kelléke a felelősségteljes szánkózásnak, és sok esetben a gerincvédő is megfontolandó. Az egyes sportokhoz, más és más féle sisakra van szükség, így a normál kerékpáros bukósisak itt nem használható. A téli sportokhoz (síelés, hódeszkázás, szánkózás) a szinte egész fejet védő, közel gömb alakú sisakok ajánlottak, amelyekből csak az arc marad szabadon, célszerű az állvédelmét is biztosító sisakokat előnyben részesíteni. Ha megtörtént a baj ne feledjük, hogy a gyerekek is szenvedhetnek súlyos sérüléseket, ismét a gerinc-, és koponyasérülést emelnénk ki, amelyek leggyakoribb súlyos sérülések közé tartoznak.
Szükséges felszerelés a téli sportokhoz
A téli sportok szerelmesei ne feledjék el átolvasni az alábbi listát indulás előtt:
- bukósisak;
- gerincvédő;
- napszemüveg, síszemüveg;
- izolációs fólia;
- napégés elleni krém;
- napégés kezelésére krém;
- fertőtlenítő szer;
- gyorskötöző (mull-lap és pólya).