Életveszélyes, ha elfojtjuk az érzéseinket

Azoknak a nőknek, akik csak ritkán mutatják ki a haragjukat, és a kapcsolatukban is nehezen fejezik ki negatív érzéseiket, nagyobb az esélyük arra, hogy sztrókot kapjanak - állítja egy tanulmány.

A tanulmány elkészítéséhez 304 nő válaszait elemezték. Az alanyok különféle kérdőíveket töltöttek ki az életkorukkal, egészségügyi történetükkel, depresszióra való hajlamukkal, magasságukkal és súlyukkal kapcsolatban. A szakemberek azt is megállapították, hogy azoknak a 40 és 60 közötti nőknek, akik hajlamosak az érzelmi elfojtásra, nagyobb eséllyel keletkeznek lerakódások a nyaki verőerükben.

Életveszélyes, ha elfojtjuk az érzéseinket. Fotó: iStock
Életveszélyes, ha elfojtjuk az érzéseinket. Fotó: iStock

Beszélnünk kell az érzéseinkről

Dana Jack, a Western Washington University pszichológiaprofesszora szerint elfojtásról - vagy ahogy ő nevezi, "önelhallgattatásról" - akkor beszélünk, amikor valaki elnyomja az érzéseit, esetleges dühét annak érdekében, hogy ez ne jelentsen fenyegetést a kapcsolatára, miközben belül a dühe csak nő és egyre megbántottabbnak érzi magát.

A tanulmány ugyan nem tudta az ok-okozati összefüggést bizonyítani, azt viszont megállapította, hogy azoknak a nőknek, akik a képtelenek beszélni az érzéseikről a kapcsolataikban, 14 százalékkal nagyobb az esélye a nyaki verőérben lévő lerakódások kialakulására. Azokról pedig, akiknél nem találtak ilyen lerakódást, általában kiderült, hogy könnyebben fejezik ki az érzéseiket a kapcsolatukban. Ez azért fontos információ, mert ezek a plakkok megnövelhetik a szívroham, a sztrók , illetve az egyéb szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának esélyét.

Fizikai tüneteket okoz

"Egy lány ne legyen dühös" - a nemi sztereotípiák káros hatásairól korábbi cikkünkben olvashat!

Ha valaki elnyomja a saját érzéseit és "elhallgattatja magát", az nem csak a másik embertől, hanem saját magától is eltávolodik. Az esetek döntő többségében abban találunk önigazolást, hogy beszélgetünk másokkal, és hangosan kimondjuk, amit gondolunk. Aki ezt nem teszi meg, az érzelmileg összezavarodhat és elkezdhet azon töprengeni, hogy vele van-e a baj, amiért dühösnek érzi magát. Ez pedig olyan érzelmi stresszt eredményezhet, ami később fizikai tünetekhez és betegségek kialakulásához vezethet.

Már korábbi tanulmányok is megállapították, hogy az érzéseiket, haragjukat elfojtó nők hajlamosabbak a depresszióra és a dühkitörésekre - ezek pedig megnövelhetik a szívproblémák rizikóját. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy minden olyan nő, aki nem adja ki az érzéseit vagy a dühét, szívbeteg lesz vagy sztrókot kap, de az "önelhallgattatás" megnöveli a kockázatot.

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra