Legyen szó konyhai balesetről, harctéri sérülésről vagy bármilyen sebesülésről: ilyenkor az orvosok, ápolók elsődleges feladata az, hogy elállítsák a vérzést. A mai módszerekkel ez 8-10 percet is igénybe vehet. Vannak azonban olyan esetek, amikor nincs ennyi idő: egy komolyabb ér sérülésénél a beteg elvérzik, mielőtt megmenthetnék.
A VetiGel Joe Landolina, New York-i biotechnológus találmánya; az ő kis cége, a Suneris fejleszti az új terméket. A VetiGelt növényi alapanyagból állítják elő: a növényi sejtfalból vonják ki azokat a polimereket, amelyek legókockaszerűen összekapcsolódva vonják be a seb felszínét (akárcsak az alvadt vér), és állítják meg a vérzést . Az alábbi videóban azt is megnézhetjük, hogy milyen gyorsan zajlik le ez a folyamat. A műtőasztalon egy állati májat látunk, amelybe vért pumpának. A kutató késsel belevág a májszövetbe, a vér pedig azonnal ömleni kezd a sérült szervből. A VetiGel azonban azonnal elállítja ezt a nagymértékű vérzést.
A gélnek mindezeken túl fertőtlenítő hatása is van. Steril környezetben - például egy műtőben - alkalmazva pedig teljesen fertőzésmentes módja a sebek gyógyításának . Elsődleges haszna azonban olyan háborús helyszíneken lehet, ahol nagyon nehéz a sebesült katonák ellátása. A VetiGel arra jó, hogy megállítva a vérzést időeleges megoldást nyújtson, amíg a sebesültet olyan helyre nem szállítják, ahol el tudják látni. "A VetiGel által képzett bevonat könnyen eltávolítható a sebről" - mondja Landolina.
Ha az FDA (a gyógyszereket felügyelő amerikai hatóság) engedélyét megkapja, a VetiGel kiválthatja majd a sebtapaszok, kötszerek, fertőtlenítők és hasonló termékek nagy részét. "Az a célunk, hogy ez az anyag minden sürgősségi osztályon, minden katona zsebében, minden háztartásban ott lehessen. Arra törekszünk, hogy mindenki számára a lehető legegyszerűbb legyen használni, s így tényleg helyettesíthesse a VetiGel a sebtapaszokat és a kötszereket " - mondják a termék fejlesztői.
A VetiGelt laboratóriumi körülmények között már tesztelték patkányokon. Hamarosan állatorvosok is kipróbálhatják majd állatokon. Ahhoz még az FDA engedélye szükséges, hogy embereken is ki lehessen próbálni.