Az eset során egy magát banki ügyintézőnek kiadó férfi hívta fel a soproni áldozatot, arról tájékoztatva őt, hogy a számláján gyanús tranzakciót észleltek. Ezután arra is rávette, hogy töltse le és telepítse telefonjára az AnyDesk alkalmazást – olvasható a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság hétfőn kiadott közleményében.
Az AnyDesk valójában egy távoli hozzáférést biztósító applikáció. Miután a csalók megkapták a csatlakozáshoz szükséges kódot, teljes hozzáférést szereztek az áldozat telefonjához, illetve azon keresztül a bankszámlájához is. Végül 1,5 millió forintot utaltak át tőle egy másik számlára. A sértett csak akkor döbbent rá, mi történt vele, amikor elmesélte az esetet a családjának.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság mindennek kapcsán az alábbiak hívja fel a figyelmet.
- Soha ne add ki bankkártya- vagy online banki adataidat senkinek, illetve ne küldj másolatot az okmányaidról! Ha valóban a számlavezető bankodtól keresnek, akkor az azonosításodhoz bőven elég a neved, születési helyed és időd, esetleg a lakcímed. A bankszámla- és bankkártyaszámodat biztosan nem fogják kérni tőled.
- Ha felmerül benned a gyanú, hogy csalóval beszélsz, kérdezz rá nála egy korábbi tranzakciódra. Amennyiben tényleg banki ügyintéző van a vonal túloldalán, akkor ezekre az adatokra van rálátása, ezáltal tud majd válaszolni a kérdésre.
- A legkisebb kétség esetén is inkább szakítsd meg a hívást! A bankkártyád hátoldalán találod a számlavezető bankod hivatalos telefonszámát, amelyen keresztül ellenőrizni tudod, hogy valós volt-e előzőleg a telefonon kapott tájékoztatás. Egyszersmind szükség esetén a számládhoz és bankkártyádhoz kapcsolódó tranzakciókat is azonnal letiltathatod.
- Végezetül az egyik legfontosabb tanács: soha ne tölts le a telefonodra, számítógépedre semmilyen programot egy "telefonos ügyintéző" javaslatára!
Borítókép: Getty Images