Ingyenes tanácsadással várja a túlsúlyos, súlyproblémával küzdő gyerekeket és családjukat a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának Életmód Ambulanciája szeptember 21-től. A személyre szabott, komplex konzultáción azok a fiatalok vehetnek részt, akiknél nem egy betegség áll az elhízás hátterében, hanem valamilyen genetikai adottság és az életmódjuk. Ilyen fiatalokból pedig egyre több van: az elmúlt 10 évben közel ötszörösére nőtt az elhízott kamaszok aránya Magyarországon. Náluk 95-98 százalékban a genetikai adottság és az életmód felelős a túlsúly kialakulásáért.
Az ellátás során szakorvos, dietetikus, gyógytornász és pszichológus segíti a programban részt vevő fiatalokat, akik előzetesen egy túlsúlykivizsgáláson vesznek részt a klinikán, amelyre háziorvosi vagy iskolaorvosi beutalóval érkezhetnek. A megelőző kivizsgálások során arra keresik a választ, mi okozza a kóros testsúlygyarapodást, valamint, hogy egyes szövődmények, mint például cukoranyagcsere-zavar, magas vérnyomás, ízületi problémák megjelentek-e már a gyerekeknél.
Életmódváltás: a családdal együtt
Amennyiben kizárták ezeket a betegségeket – pajzsmirigy-alulműködés, mellékvesekéreg-probléma, egyes genetikai betegségek, mint a Prader-Willi szindróma –, akkor jelentkezhetnek az ambulanciára, ahol az életmódváltásban próbálnak meg nekik segíteni.
Fontos, hogy gyerekkorban csak a családdal együttműködve lehet életmódot váltani, így a szülők jelenléte nagyon fontos – mondja Magyar Emma klinikai szakpszichológus. Az orvosok nemcsak elmondják a főbb tudnivalókat az elhízásról, de motiválni is próbálják a kamaszokat. Segítenek a súlynövekedéshez hozzájáruló problémás evési szokások (például érzelmi evés) elhagyásában, illetve a napi rutin bevezetésében, amely a rendszeres étkezések kialakításában elengedhetetlen.