Érdemes ventilátort használni?
Vannak, akik szerint a ventilátor használata teljesen felesleges, hiszen nem hűt, csak a meleg levegőt mozgatja meg. A „szél” azonban kellemesebb érzettel tölt el minket, és ha megfelelő módon használjuk a ventilátort, nagyon hatékonyan le is hűthetjük az otthonunkat, és a levegőt is felfrissíthetjük. A hűvösebb esti órákban tárjuk ki az ajtókat, ablakokat, és a ventilátor segítségével „mozgassuk át” a levegőt.
Sötétítsünk!
Az árnyékolás, sötétítés, a redőnyök lehúzása mind hozzájárulhatnak, hogy a tűző nap ne melegítse fel túlságosan az otthonunkat, és a szobák a lehető leghűvösebbek maradjanak.
A víz ereje
A langyos vizes zuhany, borogatás (a fejen vagy tarkón), a jól behűtött innivaló , a spricnis üvegbe töltött hideg víz (esetleg rózsavízzel illatosítva) nagyon kellemesen felfrissít. Ha a ventilátor forgó része elé teszünk egy tálkában jeges vizet vagy jeget, akkor az a levegőt is lehűtheti.
Irány a pince (?)
A meleg levegő felfelé terjed, ezért a házak legmelegebb pontja mindig a tetőtér vagy az emelet (ezt általában a nap is jobban süti). Ha tehetjük, költözzünk lejebb – a pincékben kellemesen hűvös a levegő, különösen a legforróbb órákban érdemes egy kis időt odalent tölteni.
Ne fűtsünk feleslegesen!
Sokszor nem is gondolnánk, de bizonyos háztartási eszközök meglepően nagy hőt termelhetnek. Ezek közé tartozik például a bekapcsolva hagyott számítógép, a nem energiatakarékos villanyégő, a szárítógép vagy a sütő.
Itt a saláták ideje
Fogyasszunk olyan friss, könnyen és gyorsan elkészíthető ételeket, melyekhez nem kell órákig a tűzhely mellett állni, vagy bekapcsolni a sütőt. A nagyon fűszeres, zsírban és fehérjében gazdag fogásokat is kerüljük. A legforróbb napokra ideális a hideg zöldség- vagy gyümölcsleves (ezekkel a folyadékot is pótolni tudjuk), a saláta, a főzelék. Csökkentsük a koffeintartalmú italok és az alkohol fogyasztását, ezek ugyanis hozzájárulhatnak a kiszáradáshoz. Azonban a friss, hideg víz, a higított gyümölcslé, a gyümölcstea nagyon fontos szerepet játszik a folyadékpótlásban!
Ne feledkezzünk meg másokról sem!
A nagy meleg különösen rosszul hat az idősebbekre , a csecsemőkre és kisgyermekekre, és a kisállatokra is, az ő hűtésükről se feledkezzünk meg! Kínáljuk őket többször innivalóval, töröljük át a végtagjaikat nedves törülközővel, és ne engedjük őket közvetlen napfényre!
Hűsöljünk ott, ahol mások
Ha nincs légkondicionálónk otthon, az elviselhetetlen hőség ellen menjünk olyan helyre, ahol van: néhány órát eltölthetünk egy bevásárlóközpontban, moziban vagy múzeumban is! Általában a vízpartokon, strandokon is kellemesebb a hőmérséklet.
Ismerjük fel, ha baj van!
Legyünk tisztában a leggyakoribb, hőséggel összefüggő betegségek, vészhelyzetek (hőguta, napszúrás stb.) tüneteivel, és azzal is, hogy ezekben az esetekben mit kell tenni.