Elkaphatjuk itthon a maláriát?

Trópusi betegségeket terjesztő szúnyogfajok jelennek meg Magyarországon, de a legtöbb trópusi kórt így is külföldön kapják el a magyar betegek.

A nyugat-nílusi láz betegszáma tavaly erősen megugrott, idén azonban újra visszaesett, és a malária terjedésére sincs sok esély Magyarországon - mondta el az InfoRádiónak Molnár Zsuzsanna, a Nemzeti Népegészségügyi Központ epidemiológusa. A szakember kifejtette, hogy ugyan a nyugat-nílusi lázat Magyarországon is el lehet kapni, de a malária, a chikungunya- és a dengue-láz az országon belül nem terjed.

a malária terjedésére sincs sok esély Magyarországon
A malária terjedésére sincs sok esély Magyarországon. Fotó: iStock

Ezért szeretnek egyeseket jobban a szúnyogok - részletek !

Az Infostart azt írja, hogy a nyugat-nílusi láz esetében tavaly jelentősen megugrott az esetszám, idén nyáron azonban kevesebb megbetegedést jelentettek. Molnár szerint ez részben annak is köszönhető, hogy a média felhívta a figyelmet a betegségre, az orvosok is gondoltak rá, és küldtek diagnosztikus mintát a Nemzeti Népegészségügyi Központ víruslaboratóriumába, illetve az is valószínű, hogy a tavalyi tavasz és nyár kedvezett a szúnyogok szaporodásának.

Bár a maláriát terjeszteni képes szúnyogok itthon is megtalálhatók, de a Magyarországon diagnosztizált betegek mégis külföldön fertőződtek meg. "Hiába vannak itthon az Anopheles-féle szúnyogok, ha nincsen olyan fertőzőképes ember, akiből a maláriát, a plazmaódiumot fel tudnák venni. 1998 és 2018 között az évi esetszám 4 és 21 között változott" - tette hozzá Molnár Zsuzsanna.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.