Globálisan a magas vérnyomás után a dohányzás áll a második helyen a halálos kórokok sorában: minden évben 6,4 millió ember halálában vétkes. A legtöbb életet Kínában, Indiában, az Egyesült Államokban és Oroszországban veszítették a káros szokás miatt. Bár 195 ország vizsgálata alapján arra a következtetésre jutottak, hogy világméretekben 1990 és 2015 között 28 százalékkal csökkent a férfiak és 38 százalékkal a nők körében a dohányosok száma, a népesség növekedése következtében ma mégis többen dohányoznak, mint valaha: számuk már két évvel ezelőtt meghaladta a 933 milliót. Minden negyedik férfi és minden huszadik nő dohányzik.
A legtöbb dohányos a férfiak körében Kínában van: 254 millió ember, aztán India következik 90, majd Indonézia 50 millióval. A nők közül a legtöbben az Egyesült Államokban dohányoznak: 17 millióan, utána Kínában 14, Indiában pedig 13,5 millióan.
Oroszország a világ öt olyan országa közé tartozik, amelyben a legnagyobb a dohányosok és a dohányzás következtében bekövetkezett halálesetek száma. A "The Lancet" 2015-re vonatkozó adatai szerint az orosz nők 12,3 százaléka - 8,3 millió ember - dohányzik, míg a férfiak körében ez az arány 38,2 százalék, azaz 24,9 millió fő. Igen magas a tinédzserek között is a cigarettázók száma. A nők körében 1990 óta tapasztalható ugrásszerű növekedés. Egy év alatt 283 ezer ember halt meg dohányzás miatt kialakult betegség következtében.
Egy sor országban tilos kirakni a dohánytermékeket a kirakatokba, vagy sporteseményeken reklámozni. A legnagyobb összhang abban van, hogy kiskorúakat nem szolgálnak ki dohányboltokban. Egyedi megoldások is léteznek: Japánban például az automatákból csak azok juthatnak cigarettához, akiknek olyan kártyájuk van, amelyet a dohányos nevének és életkorának ellenőrzése után adnak ki.
Forrás: Népszava