Ha ilyenkor megőrizzük józanságunkat, azzal a beteg életét menthetjük meg. Nagyon fontos, hogy kellő felvilágosítást tudjunk adni a mérgezett állapotáról a helyszínre érkező orvosnak.
- Elsőként a bőr színét figyeljük és jegyezzük meg, a sápadtság, az elkékülés, a bőr szederjes színe, a rózsás bőrárnyalat egyaránt fontos, irányadó információ lehet a szükséges kezelés megtalálásához.
- Vizsgáljuk meg a beteg tudatállapotát, reagál-e a saját nevére, a hozzá intézett kérdésekre vagy a fájdalomingerekre? Ezek mind nagyon fontos részletek.
- A pulzus a méreg anyagától függően lehet gyorsult vagy lelassult. A digitálisz mérgezettek pulzusa például jellegzetesen lassú. A légzés olykor zavart.
- A test hideg vagy meleg hőmérséklete is hasznos támpontot ad az orvos számára.
- A kilélegzett levegő szagát is figyelembe kell venni, mert könnyen felismerhetők az olyan szerek, mint az alkohol, a sebbenzin vagy a fertőtlenítőszer stb.
- Nagyon fontos, ha a beteg spontán hányt vagy meghánytatták, a hányadék megfigyelése és megtartása. A hányadék toxikológiai vizsgálata segít a mérgezés okának megállapításában, irányt ad súlyosságának felmérésében.
- Meg kell figyelni a pupillák tágasságát, a morfizmérgezetteknek például jellegzetesen szűk a pupillája.
- Mutassuk meg az orvosnak az esetlegesen megtalált üres gyógyszeres dobozokat.
- Ha az orvos nem ismeri a beteget, a lehető legteljesebb mértékig tájékoztassuk a mérgezett esetleges meglévő allergiájáról, szív- és cukorbetegségéről, egyéb krónikus betegségéről valamint arról, hogy milyen gyógyszereket szed rendszeresen. Ezek az információk mind nagyon fontosak ahhoz, hogy az orvos kellően megítélhesse a mérgezés súlyosságát. Előfordulhat, hogy egy folyamatban lévő kezelés maga is előidézhet olyan tüneteket, melyek nem hozhatók kapcsolatba a mérgezéssel, vagy éppen ellenkezőleg, elfedheti a mérgezés jelentős tüneteit.
23. szám