Ezeket az angol nyelvben a FAST betűszóval gyűjtötték egy csokorba. Ez a betűszó a következőkből áll össze:
- F - Face, arc: féloldali bénulás vagy zsibbadás az arcon
- A - Arms, karok: az egyik kar jobban zsibbad vagy gyengébb, mint a másik, illetve amikor a beteg megpróbálja megemelni a két karját, az egyiket nem tudja annyira felemelni, mint a másikat.
- S - Speech, beszéd: beszédzavar lép fel.
- T - Time, idő: ha a fenti tünetek bármelyikét észleljük magunkon vagy másokon, hívjunk minél gyorsabban orvosi segítséget.
További tünetek is jelezhetik a szélütést, ilyenek például a látászavar (rendszerint egyik szemre kialakuló homályos látás, vagy a beteg arra panaszkodik, hogy egyik szemére nem lát semmit), hányinger , a test féloldali zsibbadása vagy gyengesége, egyensúlyzavar, ájulás, fejfájás, szédülés , illetve ha a beteg nem tudja kontrollálni a vizelet- vagy székletürítést.
Elsősegély stroke esetén
A fenti tünetek bármelyikét tapasztalva azonnal hívjunk orvost. Ne várjunk, hogy a beteg jobban legyen, még akkor sem, ha azt mondja, már jobban érzi magát. Stroke esetén az idő kulcsfontosságú: ne vesztegessük!
- Amíg megérkezik a segítség, maradjunk nyugodtak. Ha szükséges, nyugtassuk meg a beteget - beszéljünk hozzá kedvesen, nyugodtan. Segítsünk neki, hogy kényelmesen tudjon feküdni az egyik oldalán. Fejét támasszuk alá egy párnával, és enyhén emeljük meg (arra az esetre, ha hányna).
- Ellenőrizzük rendszeresen, hogy a beteg lélegzik-e. Ha csak nehezen, akkor lazítsuk meg ruhájának nyakát, gallérját, vagy ha van, nyakkendőjét, sálját. Ha nem lélegzik, próbáljunk újraélesztést (CPR-t) alkalmazni.
- Takarjuk be, hogy melegen tartsuk. Ha gyengének érzi valamelyik végtagját, akkor kerüljük a mozgatását.
- Ne adjunk sem inni, sem enni a betegnek.
- Figyeljük, hogy változik-e a beteg állapota, és amikor segítséget hívunk, készüljünk fel, hogy minél pontosabban meg tudjuk mondani az operátornak, mik a tünetek és mikor kezdődtek. Említsük meg azt is, ha a beteg elesett, és esetleg beverte a fejét.
Kilátások
A stroke-on átesettek kilátásai több tényezőtől függnek: kulcsfontosságú, hogy a szélütés után milyen gyorsan kaptak segítséget, illetve, hogy van-e más állandó betegségük - szívbetegség, diabétesz, stb. A kórházi kezelést követő rehabilitáció is rendkívül fontos, de arról se feledkezzünk meg, milyen sokat segíthet egy támogató, pozitív hozzáállású családi és baráti kör egy stroke-on átesett betegnek a teljes gyógyulásban.
Forrás: drkashi.science