"Az elsősegélynyújtás olyan egészségügyi beavatkozás, amelyet a baleset észlelője vagy maga az áldozat - a végleges szakellátás megkezdése előtt - a hirtelen egészségkárosodás elhárítása és az állapot további romlásának feltartóztatása érdekében végez" - olvasható Hornyák István Ph.D. Elsősegélynyújtás mindenkinek című könyvében, amely egyébként az elsősegély vizsga elméleti és gyakorlati számonkérési alapja. Mint azt a könyvben hangsúlyozzák: "ahhoz, hogy valaki képessé váljon jól elsősegélyt nyújtani, meg kell tanulnia az alapvető viselkedési szabályokat baleseti helyzetben, felismerni a lényeges jeleket, tüneteket, megfelelő módon segítséget hívni és szakszerűen végrehajtani a szükséges elsősegélynyújtást".
Így készülhetünk fel az elsősegély vizsgára
Az elsősegély vizsgára hatékonyan felkészülhetünk az elsősegélynyújtó tanfolyamon, ahol szakképzett oktatók segítenek az elsősegélynyújtás alapjainak elsajátításában - a fizetős képzésre a Magyar Vöröskereszt folyamatosan várja a jelentkezőket. Kiemelendő, hogy az így megszerzett tudás a mindennapi életben is jól használható egy esetleges rosszullétnél, balesetnél. A képzés során amellett, hogy megtanulhatjuk az elsősegélynyújtás általános szabályait, fontos ismereteket szerezhetünk olyan témákban, mint az eszméletlenség, a vérzések, a csontsérülések, a termikus traumák, az ízületi sérülések, a mérgezés, a belgyógyászati balesetek, az újraélesztés, a tömeges baleset, illetve a drogok és gyógyszerek.
Hogyan zajlik az elsősegély vizsga?
Az elsősegély vizsga díjköteles, és általában munkanapokon, délelőtti és délutáni időpontokban, a Magyar Vöröskereszt regisztrált vizsgahelyein kerül sor rá. Elsősorban gyakorlatban zajlik, de az ismeretek szóbeli számonkérése is számítsunk. A vizsga három részből áll: kötelezően bemutatandó gyakorlatok (újraélesztés 1 segélynyújtóval, betegvizsgálat, eszméletlen beteg ellátása/stabil oldalfektetés) elvégzése, valamint az "A" és a "B" tétel megoldása.
A vizsgán "megfelelt" vagy "nem felelt meg" minősítést kaphatunk, az eredményt az elsősegélynyújtás vizsgáztató állapítja meg. Megfeleltünk akkor, ha az elméleti, illetve gyakorlati feladatokat helyesen oldottuk meg, és nem követtünk el bukást jelentő hibát. Nem feleltünk meg viszont, ha a feladatmegoldások során tevékenységünk nyomán, vagy éppen azért, mert valamit elmulasztottunk megtenni, a beteg állapota romlott, és/vagy ha bukást jelentő hibát követtünk el. Önmagában bukást jelentő hiba például, ha nem ismerjük az eszméletlenség vizsgálatának lépéseit, ha a stabil oldalfekvés kivitelezésekor durván mozgatjuk, átfordítjuk a beteget, vagy, ha az égés ellátásánál elmarad a hűtés.
Mi történik, ha nem jelenünk meg az elsősegély vizsgán?
Előfordulhat, hogy valami közbejön, és mégsem tudunk elmenni vizsgázni akkor, amikor terveztük. Amennyiben ezt a jelentkezés lezárásáig jelezzük, jelentkezésünket átvezetik egy másik egyeztetett vizsgára. Ha viszont egyszerűen csak nem jelenünk meg azon a vizsgán, amelyre jelentkeztünk, csak az után mehetünk újra vizsgázni, hogy ismételten befizettük a vizsgadíjat.
Cikkünk elkészítéséhez az alábbi forrásokat használtuk fel: voroskereszt.hu, voroskeresztbp.hu, elsosegely.hu