A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén döntött a Jobbik kezdeményezésére arról, hogy 2025-ig kivágják az összes nyárfát a fővárosi önkormányzat által felügyelt közterületeken. A kivágott kanadai nyárfák helyére - a jogszabályi előírásoknak megfelelően - új fákat telepítenek majd. A Tokody Marcell (Jobbik) által jegyzett előterjesztést 19 igennel 2 tartózkodás mellett fogadta el a testület. A képviselő előterjesztésében úgy fogalmazott, hogy a szocializmusban telepítettek rengeteg kanadai nyárfát a gyors növekedésük miatt. Ma már nem ültetnek ilyen fákat az általuk okozott kellemetlenségek miatt, de a meglévő állomány rengeteg bosszúságot okoz. A gyakran nagyon sűrűn szálló nyárfavattát könnyű belélegezni, ami irritálja a nyálkahártyát, emellett könnyen a szembe is kerülhet, a talajon összegyűlve pedig erősen gyúlékony
Schnier Mária, a Levegő Munkacsoport tagja az Inforádiónak elmondta, "a kanadai nyár előnye, hogy gyorsan növekvő faj, amely hamar hatalmas lombkoronát növeszt, árnyékot ad a kánikulában, és tisztítja a levegőt." Hozzátette, ez utóbbi téren az újonnan telepítendő fák nem teljesítenek majd olyan jól, mint a nyárfák. Schnier Mária kifejtette, hogy a kanadai nyár nem allergén növény, emellett pedig azt a kivágás mellet felhozott érvet sem érti, hogy a növény által kibocsátott szösz gyúlékony, lévén, hogy például az avar is hamar lángra kaphat egyetlen cigarettacsikktől is.
A Főkert arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a kiemelt fasorok tekintetében rendelkezik fakataszterrel, és e szerint több mint 28 ezer fasori fából 393 nyárfa van, amelyből 4 kanadai nyárfa. A társaság által kezelt kiemelt parkokban mintegy 37 ezer parki fa, míg a fővárosi önkormányzat kezelésében lévő közutak mentén mintegy 110 ezer fa található. Külön felmérést igényel, hogy ebből mennyi a problémát okozó kanadai nyárfa.
A Főkert rámutatott: a rendelet csak a fővárosi önkormányzat területeit érinti, ami Budapest zöldterületeinek körülbelül egynegyede. A kerületeket nem terhelik kötelezettségek a facsere-programmal kapcsolatban, nekik saját jogszabályt kell alkotni, ha követni akarják a fővárosi szabályozást. Mint írták, a sűrűn lakott területek, illetve a sűrűn fásított területek kanadainyár-állományát is lecserélik 2025-ig, ha ez fővárosi terület.
A rendelet jogerőre emelkedése után megvizsgálják a lehetőségeket, és csak ezután kezdődhet meg a kanadai nyárfák ütemezett lecserélése. Első lépésként valószínűleg azok a fák kerülnek sorra, amelyek a legtöbb gondot okozzák a lakosságnak, azaz amelyekről a legtöbb bejelentés érkezik, esetleg az egészségi állapotuk is már leromlott. A cseréhez minden esetben várostűrő fajokat fognak választanak, ezeket ültetik ki. Ami a költségeket illeti, egy idős fa cseréje minden járulékos költségével együtt 100 ezer forinttól akár - egyes nehezen megközelíthető esetekben - 500 ezer forintig is terjedhet.