Az Európai Bizottság a tagállamok támogatásával döntött a hatóanyagok betiltásáról. A meglévő készleteket és a február 16-áig az országba érkező szereket április 16-áig lehet forgalmazni és felhasználni.
Széles körben használt permetezőszer
Az első klórpirifosz hatóanyagú növényvédő szert 1965-ben hozták forgalomba az Egyesült Államokban. A klórpirifosz ma a világon a legnagyobb mennyiségben felhasznált szerves foszforsav-észter hatóanyag. Ötvenféle növénykultúrában, több mint 140 kártevőfaj ellen engedélyezett a felhasználása, és mintegy 88 országban használják. A klórpirifosz Magyarországon is a legszélesebb körben alkalmazott szerves foszforsav-észter, amely számos kultúránál használható permetezésre, illetve talajfertőtlenítésre.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) 2019-ben nyilatkozatban erősítette meg, hogy a klórpirifosz emberi egészségre gyakorolt hatásai között vannak aggodalomra okot adó, kritikus területek. Nem zárható ki, hogy a klórpirifosz genotoxikus potenciállal rendelkezik, azaz károsíthatja a DNS-t. Egyes vizsgálatok során pedig az idegrendszerre ártalmas hatásokat figyeltek meg, valamint megállapították, hogy a szer hozzájárulhat a gyermeki idegrendszer rendellenes fejlődéséhez.
Az eredmények tükrében az EFSA kezdeményezte a klórpirifosz besorolását az 1B kategóriába tartozó, reprodukciót károsító anyagok közé.
Az érintett klórpirifosz hatóanyagot tartalmazó készítmények:
- Cyren
- Dursban 480 EC
- Kentaur 5 G
- Nurelle-D 50/500 EC
- Pyrinex 25 CS
- Pyrinex 48 EC
- Pyrinex Supreme
- Pyristar
- Alligator
- Pyclorex Neo
- Pyrifosz 25 CS
Az érintett klórpirifosz-metil hatóanyagot tartalmazó készítmények:
- Daskor
- Reldan 22 EC
- Emperor
- Megatox 22 EC
- Nurelle M
- Pyrinex M 22
- Roksa